Zbiór traw z automatycznym badaniem jakości
Trwa sezon zbioru traw. To bardzo ważny moment dla rolników zajmujących się hodowlą, którzy zebrany materiał wykorzystują następnie we własnym gospodarstwie w postaci paszy. Jej jakość decyduje o osiąganych wynikach, a co za tym idzie - dochodach.
Zbiór traw z automatycznym badaniem jakości. HarvestLab - do czego służy?
Praca nowoczesną sieczkarnią powinna być możliwie maksymalnie świadoma, czyli oparta o dokładny pomiar i dokumentację suchej masy, w tym składników pokarmowych, takich jak: skrobia, białko, włókna neutralno- i kwaśno-detergentowe w roślinach. Jest to istotne z punktu widzenia jakości paszy dostarczanej zwierzętom, ale też planowania prac na kolejne sezony, np. pod kątem nawożenia i wyboru właściwej odmiany kukurydzy. W odpowiedzi na takie potrzeby John Deere stworzył specjalny czujnik - HarvestLab. Przy jego pomocy, operatorzy mogą analizować i dokumentować poziom składników odżywczych w plonach zebranych z pola, w tym badać poziom wilgotności. Urządzenie może także automatycznie regulować długość cięcia w zależności od wilgotności zbieranego materiału.
- Przemyślane stosowanie dodatków zapewnia lepszą jakość paszy, a co za tym idzie lepsze parametry mleka i wyższy udój - zaznacza Paweł Kamiński, specjalista ds. produktu kombajnów oraz sieczkarnii samojezdnych John Deere.Z kolei producenci biogazu uzyskują dokładne informacje o rzeczywistym składzie kupowanych roślin i mogą przewidzieć potencjał materiału.
- Pamiętajmy, że wysyłanie pojedynczych próbek do laboratorium jest kosztowne, a same próbki reprezentują tylko niewielką część całości. HarvestLab 3000 w połączeniu z aktywacją John Deere Constituent Sensing, czyli pomiaru składników pokarmowych, sprawia, że producenci uzyskują wyniki pomiarów dla każdego miejsca na polu i mają wiedzę na temat materiału - dodaje Kamiński.
Zbiór traw z automatycznym badaniem jakości. Dlaczego warto to robić?
Zebrane przez czujnik HarvestLab dane są nie tylko dostępne na wyświetlaczu maszyny, ale również automatycznie synchronizowane z aplikacją John Deere Operations Center, przy aktywowanej funkcji JDLink. Dlatego złożone decyzje dotyczące prowadzenia zbioru można podejmować dużo szybciej i bardziej świadomie, tworząc mapy plonu i nawożenia, określając, czy poszczególne pola są preferowane czy nie i czy warto podjąć kroki, by to zmienić, choćby przez zwiększenie miejscowo ilości nawozu. Ponadto monitorowanie składu sieczki pomaga producentowi świadomie decydować, co powinno zostać zmagazynowane w silosach i co powinno zostać wykorzystane później w porcjach paszy.
Co ważne, czujnik ma zastosowanie również w formie stacjonarnej, na przykład w oborze, gdzie podawana jest pasza, biurze terenowym czy w innych miejscach, w których potrzebna jest analiza paszy. Przykład? Elementy całkowicie wymieszanej dawki (TMR) podawanej bydłu można mierzyć przy użyciu HarvestLab codziennie przez cały rok, w celu zapewnienia prawidłowej wymieszanej dawki pokarmowej, która wpływa na parametry mleka.
- Analiza składników trwa zaledwie dwie minuty, a zmierzone dane można również pobrać z czujnika HarvestLab 3000 i zapisać na komputerze na potrzeby dokumentacji lub udostępnienia. Dane z dokumentacji mogą być łatwo przeglądane w Operations Center, zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i na urządzeniach mobilnych - kontynuuje Paweł Kamiński.
Zbiór traw z automatycznym badaniem jakości... to nie wszystko. Można kontrolować także gnojowicę
Czujnik HarvestLab może być także montowany na wozie asenizacyjnym do gnojowicy, umożliwiając precyzyjne dawkowanie płynnego nawozu organicznego stosownie do wartości docelowej i granicznej. Urządzenie eliminuje również ryzyko przenawożenia (powodującego wyleganie upraw) oraz niedostatecznego nawożenia (powodującego niski plon). System umożliwia tworzenie precyzyjnych map zabiegów agrotechnicznych niezbędnych do osiągnięcia pożądanego docelowego poziomu składników odżywczych, co oznacza, że producent płaci za jakość, a nie za ilość zaaplikowanej gnojowicy. Ponadto pomaga w ustalaniu i dokumentowaniu zastosowanych poziomów składników odżywczych, czego celem jest przestrzeganie przepisów prawa oraz zasady wzajemnej zgodności.
- Czujnik w gnojowicy stanowi ważne uzupełnienie świadomego planowania w zakresie zbioru materiału oraz jego dalszego wykorzystania. Te trzy fundamenty sprawiają, że przedsiębiorca ma możliwość wzniesienia swojej działalności na wyższy poziom - zwraca uwagę ekspert John Deere.
ZOBACZ TAKŻE: Wiosna pełna nowości od John Deere. Seria 6R i nie tylko [VIDEO+ZDJĘCIA]
- Tagi:
- technika
- John Deere