Z kosmosu na pola
SatAgro ma na celu zniesienie bariery technologicznej i kosztowej poprzez upowszechnienie i automatyzację stosowania zobrazowań satelitarnych w rolnictwie. Serwis internetowy jest w stanie dostarczać dane na podstawie:
- obserwacji z satelitów niekonwencjonalnych NASA i EKA (w ramach abonamentu),
- pomiarów z kilkudziesięciu stacji meteorologicznych (również w ramach abonamentu),
- obserwacji z komercyjnych satelitów wysoko rozdzielczych (za dodatkową opłatą).
Najważniejsze funkcje serwisu SatAgro obejmują: śledzenie zróżnicowania pokrywy roślinnej w przestrzeni i w czasie, porównywanie sezonów wegetacyjnych (system generuje wykresy intensywności pokrywy roślinnej i pogody od 2003 roku!), automatyczne alarmy przy przekroczeniu poziomów zdefiniowanych przez użytkownika oraz eksport danych (w tym map aplikacyjnych). Podstawowe dane są dostarczane z częstotliwością od jednego (pomiar większych powierzchni) do ośmiu dni (mapy w rozdzielczości 15 metrów). Częstość zobrazowań w sezonie 2016 jest szacowana na jeden do dwóch tygodni. Dane komercyjne, na ogół w rozdzielczości 5 do 6 metrów (możliwe też w rozdzielczości około 1 metra), można zamówić w każdym momencie, np. w celu wygenerowania szczegółowej mapy dawkowania nawozu (procedura wymaga określenia przez użytkownika dawki minimalnej i maksymalnej).
Chcąc skorzystać z serwisu, należy zarejestrować się, obrysować swoje pole na mapie pokładowej lub wysłać elektroniczne obrysy do biura Satagro celem ich importu i opisać. W większości gospodarstw już jednokrotne zastosowanie nawożenia precyzyjnego, na podstawie zobrazowań satelitarnych, może zrekompensować koszt rocznego abonamentu. Tak przynajmniej twierdzi twórca systemu.
Aplikacje można testować, korzystając z darmowych (do 50 ha) kont, które są w pełni funkcjonalne, za wyjątkiem możliwości pobrania danych na dysk i tworzenia map aplikacyjnych. Koszt rocznego abonamentu, pozwalający na pełne korzystanie z usług satelity wynosi od 1do siedmiu złotych na hektar (powyżej areału 50 ha).
Przemysław Żelazowski podkreśla jednak, że aby program spełniał oczekiwania rolnika, musi być odpowiednio dostosowany do potrzeb jego gospodarstwa. Według Pana Przemysława, branża kosmiczna bardzo szybko się rozwija, EAK (Europejska Agencja Kosmiczna) wystrzeliła satelitę Sentinal 2 (jego zaawansowanie technologiczne pozwala na konkurowanie z najlepszymi satelitami Amerykańskiej Agencji Kosmicznej). Przy pomocy między innymi tego satelity w przyszłym sezonie będą dostarczane zobrazowania co kilka dni z dwóch, trzech sensorów satelitarnych. Ilość ostatecznie dostarczanych użytkownikom map wyniknie między innymi z zachmurzenia (szacowana częstotliwość - jeden, dwa tygodnie). W przypadku komercyjnych danych możliwa jest rozdzielczość pięć, sześć metrów. Przemysław Żelazowski zapewnia, że dostępne są też mapy o rozdzielczości jednego metra, niedługo takie mapy będą dostępne dla coraz większej grupy użytkowników. W kręgu zainteresowań programu SatAgro jest integrowanie w systemie również danych z dronów.