Z kosmosu na pola
- 1/3
- następne zdjęcie
SatAgro to serwis internetowy umożliwiający bieżące monitorowanie satelitarne indywidualnych pól uprawnych. Został nagrodzony złotym medalem targów Polagra Premiery 2016 w Poznaniu.
Internetowa platforma satelitarnego monitoringu indywidualnych pól uprawnych, której autorem jest Przemysław Żelazowski we współpracy z firmą Agrocom Polska (J.Koronczok i K.Gomolla), pozwala śledzić zróżnicowanie pokrywy roślinnej w przestrzeni i czasie, porównywać sezony wegetacyjne, generować mapy aplikacyjne agrochemikaliów, definiować automatyczne alarmy oraz eksportować dane. Możliwa jest też integracja danych użytkownika, np. map plonu, map zasobności gleby, a także wartości pomiarowych stacji meteorologicznych. Przemysław Żelazowski zapewnia, że system wykorzystuje i przetwarza szczegółowe dane satelitów amerykańskich dotyczące rolnictwa. W ramach aplikacji SatAgro możliwy jest zarówno dostęp do zobrazowań satelitarnych, pozwalających śledzić zróżnicowanie jakości łanu w czasie i przestrzeni, jak również do danych meteorologicznych. Możliwe jest także obserwowanie rozwoju roślinności (fenologii) na wykresach, które tworzone są z danych o rozdzielczości 230 metrów, dostępnych aż dwa razy dziennie. Jest to przydatne przy obserwacji większych, jednolitych powierzchni (pozwala porównywać wzrost danej uprawy w poszczególnych sezonach i wykryć anomalie). W przypadku map najwyższa oferowana rozdzielczość danych niekomercyjnych (w ramach abonamentu) to trzydzieści metrów, wyższa rozdzielczość dostępna jest za dodatkową opłatą, gdyż wykorzystywane są wtedy satelity komercyjne. Użytkownicy mogą cały czas testować aplikację.
Praca w rolnictwie oparta jest na długoletnich doświadczeniach, obserwacji warunków pogodowych i zapotrzebowania poszczególnych roślin na składniki pokarmowe. Sztywne terminy siewu i nawożenia nie zawsze sprawdzają się w stu procentach. Dlatego pomiar satelitarny i możliwość porównania poszczególnych pól i sezonów pozwalają na bardziej optymalne zaplanowanie zabiegów agrotechnicznych. Z pomocą przychodzą też wskaźniki meteorologiczne (np. suma temperatur efektywnych dla roślin ciepłolubnych). Na wzrost roślin wpływa wiele czynników, w tym opady. Pomiar satelitarny łanu pozwala bezpośrednio wykryć ewentualne anomalie w jego rozwoju, zaistniałe na skutek zarówno szczególnie dobrych warunków, jak i niekorzystnych (spadek plonowania na skutek suszy).
- 1/3
- następne zdjęcie