Valtra N154. Z powodzeniem zastąpi dawną "szóstkę" [VIDEO]
Seria N ciągników Valtra rozpoczyna się od modelu N104 o mocy 105 KM, a kończy na modelu N174 o mocy 201 KM. Pomiędzy nimi są jeszcze ciągniki N114, N124, N134 i N154. To właśnie temu ostatniemu przyglądaliśmy na targach Polagra Premiery.
Valtra N154 osiąga moc 150 KM. Idealnie nadaje się dla rolników poszukujących ciągnika o dość dużej masie własnej - około 6 ton i dużym rozstawie osi 2,66 m. Traktor ten z powodzeniem może w gospodarstwie zastąpić dawne ciągniki sześciocylindrowe. Jednocześnie, rama w modelu N154 została zaprojektowana w taki sposób, że jego promień skrętu jest naprawdę imponujący i wynosi 4,5 m. Valtra N154 jest więc bardzo zwrotna, ale również może być wykorzystywana do ciężkich prac i gwarantuje dobrą stabilność. Może być wykorzystywana do czteroskibowego pługa obrotowego - również z pakomatem, dużego rozsiewacza czy trzymetrowego zestawu uprawowo-siewnego. Klient zamawiając maszynę dla siebie ma możliwość wyboru pomiędzy czterema rodzajami przekładni.
Pierwszym, najprostszym modelem jest High Tech - czyli przekładnia o 20 biegach (cztery zakresy, pięć biegów pod obciążeniem każdy). Drugą możliwością jest Active - czyli przekładnia, która ma osobny zbiornik oleju hydraulicznego. Najbogatszymi opcjami są natomiast Verso i Direct - przekładnie, które gwarantują także wyposażenie ciągnika w podłokietnik Valtra Smart Touch z 9 calowym ekranem dotykowym. Verso jest przekładnią typu Power Shift, natomiast Direct to przekładnia bezstopniowa. Ciągnik Valtra N154 ma dużą, przestronną kabinę, w której swobodnie mogą siedzieć dwie osoby. Jest bardzo dużo miejsca nie tylko z przodu, ale również w jej tylnej części ze względu na to, że w ciągnikach Valtra można wykorzystywać dwa układy jazdy - nie tylko przodem, ale również tyłem.
ZOBACZ TAKŻE: Radialne czy diagonalne? Jakie opony wybrać?
Naszą uwagę przykuł również podłokietnik Valtra Smart Touch. Mamy w nim oczywiście polskie menu, natomiast pojawia się ono tylko i wyłącznie w górnej i dolnej linii ekranu, a całość jest tak jak w smartfonie oparta na grafice. Tak, aby operator mógł działać intuicyjnie i nie musiał kartkować instrukcji obsługi, a po prostu wsiąść do ciągnika i korzystać z pełni jego możliwości. Wielofunkcyjny joystick pozwala operatorowi regulować prędkość jazdy, włączać tempomat (wystarczy przesunąć go w prawo). Ponadto pozwala on na sterowanie tylnym podnośnikiem i dwoma parami wyjść hydraulicznych, które przypisuje sam operator.
Są również dwa przyciski, które zapamiętują sekwencję nawet kilkunastu czynności wykonywanych przez operatora na uwrociach. Ciągnik może tą sekwencję zapamiętać i jeśli wszystko zostanie dobrze zaprogramowane, to praktycznie nie trzeba odrywać ręki od joysticka.
- Tagi:
- Polagra Premiery
- Valtra