Rodzaje bieżnika w oponach rolniczych. LISTA
Zastanawiając się nad wyborem opony, uwagę należy zwrócić także na kilka innych czynników. Najbardziej oczywistym wydaje się być rodzaj bieżnika.
- Właściwy dobór bieżnika zmniejszy poziom uszkodzeń gleby i ugniatania jej, co zapewnia lepsze plony - zwraca uwagę Jan Pluta z firmy Vegas Opony. Najczęściej wybieranym przez rolników rodzajem bieżnika jest typ R1, który jest określany jako uniwersalny i jest wykorzystywany do wszystkich prac w rolnictwie, z wyjątkiem transportu. Bieżnik ten charakteryzują duże, szeroko rozstawione żebra, które zapewniają przyczepność w trudnym terenie. Są jednak również inne możliwości, np. typ R1W. Charakteryzuje się on 20% zwiększeniem głębokości bieżnika w porównaniu do R1. Jeszcze bardziej zwiększoną głębokość bieżnika posiada typ R2, który dobrze sprawdza się na podmokłym terenie (pełny wykaz bieżników - patrz raster).
Rodzaje bieżnika w oponach rolniczych. LISTA
W oponach rolniczych wyróżniamy następujące typy bieżników:
- T1/R1 - Bieżnik określany jako uniwersalny, który powszechnie wykorzystywany jest do wszystkich prac w rolnictwie za wyjątkiem transportu drogowego. Bieżniki mają duże, szeroko rozstawione żebra, które zapewniają maksymalną przyczepność w trudnym terenie. Opona nie nadaje się do dalekiego transportu po drogach utwardzonych.
- T1W - jest to bieżnik o 20% głębszy od bieżnika T1. Główne zastosowanie to praca w głęboko kopnej luźnej ziemi, np. orka w polu.
- R2 - opony o jeszcze wyższym poziomie głębokości w stosunku do R1. Zastosowanie eksploatacyjne to tereny o grząskiej glebie, błotniste tereny np. pola ryżowe. Bieżnika R2 pozwala na pracę w trudnym podmokłym terenie dając maszynie lepszą przyczepność i uciąg.
- R3 - opony z bieżnikiem stworzonym do pracy na śliskich podłożach trawiastych. Są to opony szersze, niż opony R1.
- R4 - grupa opon z bieżnikiem bardzo głębokim do wózków jezdniowych ładowarek. Bieżnik R4 stanowi 70% głębokości bieżnika T1.
- F1 - F2 – opon stosowane na oś prowadzącą z pojedynczym lub wielożebrowym bieżnikiem.
- F3 - opony na oś kierowaną z zastosowaniem w usługach przemysłowych / budowlanych.
- G1 - G3 - opony do traktorów ogrodniczych z różnorodnym zastosowaniem.
ZOBACZ TAKŻE: Opony radialne lepsze od diagonalnych, ale czy zawsze?
- Tagi:
- technika