Przygotuj kombajn do zimy
Maszyny rolnicze po zakończonych pracach polowych wymagają przygotowania ich do przechowywania przez okres jesiennozimowy.
Nie każdy rolnik posiada halę lub zadaszenie na ciągniki i maszyny. Wtedy w szczególności musi zadbać o sprzęt, aby dobrze zniósł zimę, ponieważ jest to okres, w którym jest mocno narażony na niekorzystne działanie wilgoci i zmienne warunki atmosferyczne.
Od czego zacząć? Po zakończonej pracy polowej maszyny należy dokładnie umyć i wyczyścić ze wszystkich resztek pożniwnych, ziemi oraz osadów po środkach ochrony roślin. Nagromadzenie nawet niewielkich ilości resztek pożniwnych powoduje chłonięcie wilgoci, a w konsekwencji powstawanie korozji.
Najważniejsze i zarazem najtrudniejsze jest jednak przygotowanie kombajnu i tutaj jest najwięcej różnic co do sposobu, w jaki należy to wykonać.
- Często spotykamy się z opinią, że kombajnu nie należy myć tylko przedmuchać sprężonym powietrzem, nie jest to jednak do końca dobre rozwiązanie. Jeśli kombajn pracuje tylko przy zbiorze zboża w suchych warunkach, to rzeczywiście dobrym rozwiązaniem będzie wydmuchanie wszystkich resztek sprężonym powietrzem - mówi Marcin Dereń z ADV Genetics Sp. z o.o. - Bardzo przydatnym i dobrym sposobem jest użycie dmuchawy do liści, która ma dużą wydajność powietrza i praca ta będzie szybka i skuteczna - zaznacza.
Problem pojawia się, gdy podczas pracy pojawi się deszcz. Wówczas nie ma wyjścia - kombajn trzeba umyć.
- Warto wtedy dokonać mycia tzw. powierzchownego z umyciem wszystkich elementów, ale bez podnoszenia klap i ściągania osłon - tłumaczy specjalista.
Natomiast po zbiorze kukurydzy, której łodygi zawierają dużą ilość soków, często dochodzi do oklejenia nim wszystkich elementów kombajnu i po takiej pracy należy przystąpić do całościowego mycia kombajnu. Należy to zrobić od razu, a nie na wiosnę, ponieważ resztki kukurydzy i soku zaczynają fermentować, wydzielając kwas mlekowy, który z kolei przyspiesza korozję. Do czyszczenia podzespołów maszyny trzeba używać środków nieagresywnych, przeznaczonych do tego celu, które nie będą uszkadzać gum, przewodów i elektroniki.
Ważne jest, aby po dokładnym umyciu kombajnu pozostawić go z otwartymi klapami i osłonami do całkowitego wyschnięcia.
Gdy kombajn jest czysty i suchy łatwo można bez problemu odnaleźć miejsca, gdzie rozpoczął się proces korozji, została uszkodzona warstwa farby czy doszło do mechanicznych uszkodzeń.
- Tagi:
- kombajn
- czyszczenie kombajnu