Między wodą a energią

Źródło:
Zbliżająca się wiosna to idealny czas, aby zacząć intensywniej myśleć o zrównoważonym wykorzystaniu wody w gospodarstwach rolnych.
Spis treści:
Jednym z kluczowych aspektów zrównoważonego wykorzystania wody w rolnictwie jest wdrożenie technik nawadniania, które umożliwią z jednej strony oszczędzanie wody, a z drugiej nie wpłyną negatywnie na osiąganie zakładanych zbiorów.
Na przykład nawadnianie kropelkowe dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni roślin, zmniejszając straty wody i zwiększając efektywność jej wykorzystania. Inną techniką jest zbieranie wody deszczowej, które obejmuje gromadzenie i przechowywanie wody deszczowej do późniejszego wykorzystania w nawadnianiu. Oszczędzając wodę za pomocą tych technik, można zmniejszyć jej zużycie i zminimalizować swój wpływ na lokalne źródła wody.

Oczywiście możliwość technik nawadniania zależy od rodzaju i skali uprawy. Oprócz technik nawadniania, ważne jest spojrzenie na chociażby metody uprawy, które sprzyjają magazynowaniu wody w glebie.
Marcin Gryn - rolnik z Zamojszczyzny, lider projektu energiadlawsi.pl, członek zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, opisał swoje spostrzeżenia:
„Zrównoważona produkcja rolna musi skupić się na racjonalnym wykorzystaniu wody, która jest niezbędna nie tylko w procesach życiowych roślin, ale również potrzebna m.in. do efektywnego wykorzystania nawozów mineralnych aplikowanych roślinom. W koncepcji zrównoważonego wykorzystania wody nawadnianie upraw powinno dotyczyć tylko tych roślin, które tego potrzebują i w okresie, kiedy woda jest im potrzebna. Warto więc stosować uprawę bezorkową, która stwarza warunki dla lepszego magazynowania wody w glebie. Racjonalne wykorzystanie wody to również działania na rzecz poprawy właściwości gleby, w tym zwiększenie udziału próchnicy, zasobności w składniki pokarmowe oraz zapewnienie odpowiednich stosunków wodno-powietrznych w glebie”.
Rolnicy mogą również rozważyć włączenie posiadanych już odnawialnych źródeł energii w swoich gospodarstwach w celu zasilania systemów nawadniających.
Słońce, woda, biogaz czy wiatr to odpowiednie zasoby odnawialne na obszarach wiejskich, które z jednej strony mogą pomóc rolnikom zmniejszyć ich zależność od rynku energii i tzw. energii „czarnej”, obarczonej niezwykle wysokim współczynnikiem CO2, a z drugiej natomiast wzmacniać swoją autonomiczność energetyczną i autokonsumpcję własnej energii odnawialnej m.in. na gospodarkę wodną.
- Nawodnienie jest niezwykle istotne w prowadzeniu zrównoważonej produkcji rolnej. Musimy pamiętać, że kraje, które dotykają upały i ich gleby są mniej zdatne do efektywnego rolnictwa, potrafią sobie z tym radzić. Powinniśmy uczyć się na ich przykładach, w szczególności gdy nadchodzące zmiany są nieuniknione. Należy działać aktywnie na poziomie Komisji Europejskiej i Polskiego Rządu, aby stworzone zostały odpowiednie środki na te cele - mówi Agnieszka Tołłoczko-Wróbel, właścicielka Gospodarstwa Rolnego Szkotowo, liderka projektu energiadlawsi.pl
Jednym z przykładów użycia własnej energii jest koncepcja opracowana w rodzinnym gospodarstwie rolnym lidera projektu energiadlawsi.pl - Cezarego Rokickiego. W swoim gospodarstwie połączył skutecznie idee prosumenta oraz zewnętrznego magazynowania energii elektrycznej.
W czasach niestabilnego rynku rolnego, niepewności na rynku energii sadownik ma możliwość inteligentnego zarządzania energią w swoim gospodarstwie.
Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii pozwala na zasilenie systemów nawadniających - kropelkowych - podczas niedoborów wody. Po zbiorach instalacje te zasilają chłodnie.
Jak podkreśla Cezary Rokicki:
- Inteligentne zarządzanie energią i wodą w gospodarstwie pozwala na zrównoważoną produkcję o zwiększonym bezpieczeństwie. Odpowiednie rozwiązania technologiczne w gospodarstwie w zakresie energii odnawialnej są kluczowe dla transformacji w stronę zrównoważonej produkcji i wzmacniania niezależności od czynników zewnętrznych.
Każdy z wymienionych przedstawicieli podkreśla jednak, jak ważna jest współpraca pomiędzy rolnikami, dzielenie się doświadczeniami indywidualnymi i budowanie relacji indywidualnych pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów w rolnictwie.
- Nikt nie wie lepiej, jak po wdrożeniu działają rozwiązania w praktyce niż sam jego użytkownik - podkreśla dr inż.Jacek Skudlarskiz SGGW, który uczestniczy w spotkaniach w gospodarstwach i opisuje swoje wnioski na portalu energiadlawsi.pl.
Ogólnie rzecz biorąc, związek między zrównoważonymi systemami wykorzystania wody w rolnictwie a wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie jest jasny - podnosimy konkurencyjność produkcji, obniżając presję środowiskową. Kluczowa tym samym staje się wymiana doświadczeń i dzielenie się wiedzą.
Kontakt:
STOWARZYSZENIE IM. PROF.
KRZYSZTOFA ŻMIJEWSKIEGO
