Pamiętacie piece kaflowe? Ta technologia znów zyskuje na popularności
Większość z nas nadal ogrzewa swoje domy i mieszkania w sposób tradycyjny, czyli z zastosowaniem kotłów na gaz lub paliwo stałe. Dużą popularność zyskują jednak metody alternatywne, które mniej obciążają domowy budżet, a w dodatku są ekologiczne.
Alternatywne sposoby ogrzewania
Wielu nadchodzący sezon grzewczy dosłownie spędza sen z powiek, z uwagi na znaczne podwyżki cen paliw. Warto więc rozeznać się w temacie i poznać sposoby na obniżenie kosztów domowych rachunków. Ostatnimi czasy w coraz większej liczbie nieruchomosci, zwłaszcza tych nowo budowanych, jako źródło ogrzewania wykorzystuje się prąd. Na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać, że nie ma tu mowy o oszczędności, bo energia elektryczna nie jest tania, a potrzeba jej sporo, żeby zapewnić komfort w chłodne dni. Jeśli jednak rozważymy nowoczesne formy, jakimi są maty i folie na podczerwień, sytuacja wygląda inaczej. Metoda ta jest ekonomiczna, zarówno przy instalacji, jak i późniejszej eksploatacji.
Jak działa promieniowanie podczerwone?
Jeśli chodzi o ogrzewanie, mówimy przede wszystkim o dwóch zjawiskach: konwekcji i promieniowaniu. Z tym pierwszym mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych instalacji, które większość z nas ma w domach. Chodzi tu o to, że grzejnik zwiększa temperaturę powietrza znajdującego się tuż przy nim, następnie to ciepłe unosi się ku górze, a chłodniejsze opada na dół i cały proces się powtarza. Zupełnie inaczej wygląda schemat działania promieniowania. W tym przypadku nie są ogrzewane masy powietrza w pomieszczeniu. Ciepło jest przekazywane bezpośrednio do przedmiotów, mebli, ścian, a także ludzi i zwierząt, czyli do wszystkiego, co znajduje się w danej przestrzeni. Dzięki temu wzrost temperatury jest odczuwalny niemal natychmiast.
Czytaj także: Zabraknie węgla. Ludzie będą opalać domy czym popadnie
W naturze ze zjawiskiem tym mamy do czynienia w przypadku słońca. Właśnie dzięki promieniowaniu w mroźny, ale słoneczny dzień odczuwamy przyjemne ciepło, pomimo ujemnej temperatury. Ogrzewanie na podczerwień, z uwagi na swoje właściwości, niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim jest bardziej ekonomiczne, bo możemy utrzymywać w pomieszczeniach niższą temperaturę, a i tak zachowany jest komfort. Nie mamy też do czynienia z unoszeniem się kurzu, gdyż nie występuje zjawisko cyrkulacji powietrza. Ma to szczególne znaczenie dla alergików. Emitowanie fal podczerwonych równomiernie rozprowadza ciepło po wnętrzu, tworząc optymalny klimat w pomieszczeniach.
Nowoczesne ogrzewanie na podczerwień
Wykorzystywanie podczerwieni do zapewnienia komfortu cieplnego znane jest od dawna. Przykładem są piece kaflowe, które jeszcze nie tak dawno, stały w każdym polskim domu, a zasada ich działania opierała się właśnie na emitowaniu promieniowania. Aktualnie ten typ ogrzewania ponownie zyskuje na popularności, ale w nowoczesnej formie, czyli z wykorzystaniem folii i mat na podczerwień. Różnią się one budową i przeznaczeniem, ale mają te same zalety. Można je stosować zarówno jako jedyne, jak i dodatkowe źródło ciepła. Układa je się zarówno w nowo budowanych jak i starszych nieruchomościach. Może być tez stosowane w obiektach innych niż mieszkalne, takich jak, np. budynki sakralne, schroniska dla zwierząt, stadniny koni, czy domki letniskowe. Kolejną korzyścią jest wysoka wydajność i krótki czas nagrzewania.
Ogrzewanie folią i matą na podczerwień - niski nakład inwestycyjny
Ważną kwestią jest ekonomiczność tego rozwiązania, charakteryzuje się ono niskimi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacyjnymi. Nie musimy tutaj prowadzić rozbudowanej instalacji, nie potrzebujemy też kominów ani kotła centralnego. Dodatkowo nie trzeba wykonywać okresowych przeglądów, a instalacja ma długą żywotność. Choć ten system sam w sobie jest już oszczędny, możemy dodatkowo zmniejszyć koszty jego użytkowania montując panele fotowoltaiczne, z którymi jest w pełni kompatybilny. Maty i folie grzewcze są również objęte programem dotacji Czyste Powietrze. Jeżeli decydujemy się całość domu zapatrywać w ciepło w taki sposób, nie potrzebujemy kotła ani też specjalnego pomieszczenia technicznego, co pozwala zaocz szczędzić miejsce. Ogrzewanie na podczerwień zapewnia większy komfort cieplny w porównaniu do tradycyjnych metod, dzięki utrzymaniu optymalnej wilgotności, równomiernej temperatury oraz braku cyrkulacji powietrza. Funkcjonowanie tego systemu grzewczego nie powoduje emisji zanieczyszczeń do środowiska jest więc ekologiczne. Stosowanie ogrzewania na podczerwień to użytkowania, gdyż z uwagi na bardzo dobra izolację elektryczną nie ma ryzyka porażenia prądem. Dodatkowo warto wiedzieć, że folie i maty grzewcze zostały opatentowane w Polsce, więc mamy tutaj do czynienia z naszą rodzimą myślą technologiczną.
Czytaj także: Pompa ciepła - czy to się opłaca?
Różnica pomiędzy foliami i matami grzewczymi
Można powiedzieć, że folia na podczerwień to duży i elastyczny grzejnik. Jej podstawę stanowi element grzewczy, na który składają się paski grafitu. Dodatkowe składowe to nośnik i izolacja. To urządzenie na podczerwień jest zasilane z sieci domowej i wymaga napięcia 230 V, a jego moc wynosi od 40 W/m2 do 220 W/m2. Folie można stosować na podłogach, sufitach i ścianach. Mają one szeroki obszar zastosowania, bo stosuje się je w obiektach użytkowych, a także do ogrzewania zewnętrznych powierzchni, np. tarasów. W przypadku układania na podłodze, konieczne jest pokrycie minimum 80% jej powierzchni.
Z uwagi na to, iż te elementy grzejne są niewielkiej grubości można je zastosować bez konieczności zrywania istniejącej powłoki, czyli ułożyć np. bezpośrednio na płytki. Ten rodzaj ogrzewania na podczerwień nadaje się do podłóg pływających, czyli jako wykończenie możemy tutaj zastosować przykładowo panele, laminat, wykładziny dywanowe czy linoleum. W przypadku montażu na suficie konieczne jest pokrycie minimum 60% jego powierzchni, ponieważ elementy grzewcze maja tutaj większą moc niż te stosowane na podłodze. Dzięki temu zostaje sporo miejsca na oświetlenie. W tym przypadku folie układa się pomiędzy konstrukcjami nośnymi i ważne jest żeby ścisłe do nich przylegały.
Jeżeli chodzi o maty na podczerwień, to składają się one z przewodu grzewczego ułożonego na siatce z włókien szklanych. Układa się je głównie na podłogach i podobnie, jak ma to miejsce w przypadku folii, konieczne jest pokrycie minimum 80% jej powierzchni. Te elementy grzejne są również zasilane z sieci domowej, wymagają napięcia 230V, a ich moc to 150w/m2. Różnica pomiędzy dwoma typami promienników to obszar ich zastosowania. Wszędzie tam gdzie planowane są powierzchnie ceramiczne stosujemy maty. Idealnie sprawdzą się więc one w łazienkach, kuchniach i innych powierzchniach wykończonych płytkami lub gresem.
Niezależnie od typu promiennika ważny jest prawidłowy dobór mocy i dokładne ułożenie. Całość systemu, do poprawnego i komfortowego działania, jest zaopatrywana w termostaty pozwalające na regulację pracy. Można również zastosować takie do zdalnego sterowania, jest wiec tutaj opcja dla osób, które preferują inteligentne rozwiązania.
Czytaj także: Kotły na słomę – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?