Nowych ciągników mniej, ale dramatu nie ma
Ilość rejestracji nowych ciągników rolniczych odbiega znacznie od wyniku ubiegłorocznego, ale nie można powiedzieć, że jest to dramatyczny spadek sprzedaży patrząc z perspektywy rezultatów notowanych w ostatnich pięciu latach.
Od początku 2022 roku do końca października zarejestrowano w Polsce 9.796 nowych ciągników rolniczych. Jest to wynik gorszy niż w analogicznym okresie 2021 r. o 1.587 szt., co oznacza spadek rejestracji rok do roku o 13,9%. Oceniając jednak ten rezultat w szerszej perspektywie, producenci ciągników nie mogą narzekać, ponieważ wynik uzyskany w ciągu 10 miesięcy 2022 roku jest lepszy niż liczby notowane przez cały rok 2018 i 2019, a tylko nieco gorszy niż w całym 2020. Oznacza to, że w patrząc w perspektywie ostatnich 5 lat, tegoroczny wynik uplasuje się na drugim miejscu po raz kolejny przekraczając barierę 10 tys. rejestracji.
Topowe marki
Po raz 14 z rzędu najpopularniejszą marką na rynku został New Holland. W porównaniu do ubiegłego roku (przynajmniej do końca października) zanotował jednak znaczący spadek. 1.550 rejestracji, to na tym etapie roku o 533 szt. mniejszy wynik niż w 2021 r.
Na drugim miejscu uplasował się John Deere. Amerykański potentat w przeciwieństwie do lidera, może pochwalić się zyskiem w porównaniu do poprzedniego roku. 1.388 rejestracji, to o 150 szt. więcej niż na tym etapie 2021 r.
Trzecie miejsce na koniec października notowała marka Kubota. 884 rejestracje, to jednak aż o 430 szt. mniej niż rok wcześniej. Czwarte miejsce zajął z niewielką stratą Deutz-Fahr - 842 rejestracje. Niewykluczone jednak, że na tych dwóch pozycjach do końca roku dojdzie jeszcze do zmiany.
Piątą pozycję z większą stratą - 777 rejestracji, zajmował Zetor. Siedem ciągników mniej zarejestrowała marka Case IH.
Nieobecna w rankingu jest marka MTZ Belarus, ze względu na to, że ciągniki te sprzedawane są jako używane, jednak należy podkreślić, że wojna na Ukrainie nie przeszkodziła zarejestrować do końca października 2022 roku na naszym rynku 944 szt. traktorów rodem z Mińska. Nie przeszkodziły także wątpliwości dotyczące ich legalności.
Topowe modele
Porównując wyniki rok do roku zauważyć należy, że największą popularnością wśród rolników cieszyły się różne modele ciągników. Po dziesięciu miesiącach br. na szycie tabeli znajdował się John Deere 6155M, którego zarejestrowano 383 razy. Drugie miejsce zajmował Case IH Puma 150 - 177 rejestracji. Trójkę uzupełnił Zetor Proxima CL 100.
Tylko najpopularniejszy w tym roku model zdołał zachować miejsce w czołowej trójce, awansując właśnie z trzeciego miejsca. Najpopularniejszy ciągnik w ubiegłym roku - Deutz-Fahr 5110G całkowicie wypadł z zestawienia, ponieważ został zastąpiony przez producenta nowym modelem.
Gdzie zarejestrowano najwięcej?
Po dziesięciu miesiącach 2022 roku liderem pod względem ilości rejestracji nowych ciągników rolniczych było woj. mazowieckie z wynikiem 1.622 rejestracje - o 386 szt. mniej niż przed rokiem. Na drugim miejscu znajdowało się woj. lubelskie - 1.149 rejestracji. Trzecie miejsce przypadło Wielkopolsce - 1.113 rejestracji.
Na rynku wtórnym stabilnie
Od początku roku do końca października zarejestrowano 16.811 ciągników używanych. To wynik o zaledwie 50 szt. mniejszy niż w tym samym okresie 2021 roku. Liderem rynku traktorów używanych niezmiennie jest John Deere. Amerykańska marka przewodzi w trzech kategoriach wiekowych: 3-5, 6-10 i 11-20 lat. Tylko w najstarszej kategorii - powyżej 20 lat, lider jest inny - Ursus. Ogółem w rankingu za John Deerem znalazł się Massey Ferguson, który wyprzedził właśnie Ursusa i Renault Agriculture.