Maszyna połączona - co to oznacza w praktyce?
Telematyka, czyli pakiet rozwiązań cyfrowych pozwala zyskać pełną kontrolę nad sprzętem zarówno w zakresie oceny bieżących działań, pracy maszyn jak i dbania o ich stan techniczny oraz rentowność biznesu.
- Trudno wyobrazić sobie prowadzenie gospodarstwa w XXI w. bez wdrożenia rozwiązań telematycznych, które pozwalają wykorzystać w 100 proc. potencjał nowoczesnej maszyny rolniczej. To spore ułatwienie, oszczędność czasu, czyli również pieniędzy - mówi Bartosz Białas, kierownik marketingu John Deere Polska.
Jak to działa? Odpowiedź na podstawie marki John Deere
Uruchomienie rozwiązań telematycznych w maszynach możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalnego modułu MTG 4G. Nowsze maszyny John Deere, w tym kombajny, sieczkarnie, opryskiwacze oraz ciągniki z serii 6R- 9R oraz 6M o mocy 155-195 KM są fabrycznie w niego wyposażane fabrycznie, natomiast starsze powyżej rocznika 2012 mogą być dodatkowo doposażone.
Przynosi to użytkownikom szereg wymiernych korzyści w kilku aspektach zwiększających potencjał maszyny i wpływających na biznes.
John Deere Connected Support pozwala monitorować kondycję maszyny i proaktywnie usuwać usterki, utrzymując jej gotowość do pracy, np. dzięki Expert Alerts. Narzędzie to zbiera dane w aplikacji JD Link i przesyła bezprzewodowo z maszyn John Deere, powiadamiając dealerów o potencjalnych problemach z daną częścią maszyny i generuje zalecenia ich rozwiązania. Wczesna diagnoza umożliwia dealerom John Deere proaktywną obsługę maszyn, co z kolei wydłuża czas bezawaryjnej pracy, a tym samym zwiększa wydajność i rentowność biznesu.
Rozwiązaniem, które wspiera diagnostykę na odległość jest zdalny dostęp do wyświetlacza (Remote Display Access). Pozwala ono dealerowi na żywo połączyć się z monitorem w maszynie bez potrzeby wizyty u klienta w przypadku mniejszych błędów, które można skorygować kilkoma kliknięciami. Również proste korekty ustawień, które pozytywnie wpłyną na pracę maszyny mogą zostać wykonane w trybie zdalnym.
ZOBACZ TAKŻE: Technologia zmienia rolnictwo [VIDEO]
Bezprzewodowy transfer danych dokumentacyjnych z wyświetlacza do Opertaions Center daje możliwość lepszej kontroli w czasie rzeczywistym nad maszyną oraz wykonywaną pracą.
- Co bardzo ważne, jeśli operator popełnił błąd i np. udokumentował niewłaściwą odmianę uprawy, można to skorygować w aplikacji. Poprawki są również możliwe dla uprawianej powierzchni, ilości i specyfiki stosowanych środków ochrony roślin, mieszanin zbiornikowych czy też informacji dotyczącej roku zbioru i kalibracji plonu na kombajnie - wyjaśnia Karol Zgierski z John Deere Polska.
Wszelkie dane zbierane w trakcie pracy pozostają dostępne w chmurze, dzięki rozwiązaniu typu cloud-to-cloud DataConnect opracowanym przez firmy CLAAS, 365FarmNet i John Deere.
Obecnie w interfejsie użytkownika można przeglądać następujące dane maszyny: aktualne i historyczne pozycje maszyn, poziomy w zbiornikach paliwa, stan pracy maszyny i prędkości. DataConnect może być również używany do logistyki zbiorów i do organizacji łańcuchów logistycznych.
Gromadzenie, analiza powyższych danych pozwala monitorować wydajność maszyny oraz porównywać dane wydajności floty. Dane maszyny prezentowane są w czasie rzeczywistym i pozwalają na jej optymalizację, co wpłynąć może na optymalizację pod kątem rentowności biznesu. W kombajnach za pomocą aplikacji można nawet zmienić ustawienia maszyny!