Kotły na słomę – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Jakie są zalety stosowania kotłów na słomę w gospodarstwach rolnych?
Słoma-żółta czy biała, luzem czy w balotach, jest w pełni odnawialna, powszechnie dostępna, ma zerowy bilans emisji CO2 oraz nie trzeba jej transportować na duże odległości. Niestety jest ciągle niedocenianym paliwem, który z powodzeniem może zastąpić paliwa kopalne.
Kotły na słomę – ogrzewanie domów, szkół i budynków użyteczności publicznej
Wielokrotnie, można zobaczyć na polach zwinięte baloty ze słomy, z którymi nie zawsze wiadomo, co zrobić. Dlatego też wiele firm rozpoczęło produkcję kotłów wodnych opalanych całymi balotami słomy. Trend ten przybył do nas z Danii na początku lat 90 ubiegłego wieku i jest dzisiaj dość powszechnie używany na terenach wiejskich, chociaż nie tylko ogrzewane są gospodarstwa rolne. Wiele szkół i budynków użyteczności publicznej korzystają dzisiaj z tego ekologicznego i niedrogiego źródła ciepła.
Kotły na słomę Metalerg - od tych o niewielkiej mocy do 2 MW
Na terenach rolniczych słomy jest coraz więcej, gdyż nie ma zwierząt. Dlatego też pasjonaci z Oławy – firma Metalerg - opracowali specjalne kotły, które z problemu zrobiły walor. W 1993 roku,w Oławie rozpoczęto produkcje kotłów na słomę o niewielkiej mocy, jednakże z biegiem czasu rozwijane konstrukcje zyskały dużo większą moc (od 100 kW do 2MW) i uznanie na całym świecie.
Kotły na słomę – nagrzewnice do suszarni zbóż
Aktualnie kotły na słomę są sprzedawane na wszystkich kontynentach i są zabezpieczone wieloma międzynarodowymi patentami.
Z biegiem czasu i z chęci wyjścia naprzeciw potrzebom użytkowników, a także w celu zmniejszenia kosztów, opracowano nagrzewnicę powietrza z głównym przeznaczeniem do suszarni zbóż.
Kotły na słomę – innowacyjna technologia wykorzystania oleju termalnego
Metalerg, jako jedyny, wpadł na pomysł zastąpienia czynnika grzewczego, jakim jest woda, na olej termalny, który można podgrzać do 180°C. Sama zasada działania nagrzewnicy jest bardzo podobna do działania kotła wodnego, jednakże sam kocioł został wyposażony w dodatkowy wymiennik (nagrzewnica 2w1).
W jednej bryle zabudowano 2 wymienniki ciepła: 1 to wymiennik spaliny – olej termalny i 2: olej termalny – powietrze do suszenia.
Pozwoliło to na uzyskiwanie stabilnej temperatury powietrza do 120 stopni przez cały okres pracy nagrzewnicy-zastosowanie cieczy termalnej rozwiązuje problem gwałtownego spadku temperatury powietrza pomiędzy załadunkami (w porównaniu z systemem wymienników ciepła spaliny-powietrze). Nie występuje także niebezpieczeństwo przepalenia się ściany wymiennika i przedostania się spalin do powietrza i dalej do suszarni.
Kotły na słomę – zewnętrzne wymienniki ciepła
Z biegiem czasu firma opracowała zewnętrzne/dodatkowe wymienniki ciepła olej-powietrze, co dało dużo większe możliwości adaptacji nagrzewnic. Dzięki temu wymiennik może stać w oddali od samego kotła a rurociągami transportowany jest sam olej.
Rozwiązuje to problem mieszania się powietrza ze spalinami i nie dopuszcza do kontaktu materiału suszonego ze spalinami. Wymienniki te, można także dołączać do istniejących nagrzewnic, dzięki czemu można uzyskać jeszcze wyższe temperatury powietrza suszącego jak i zmniejszenia temperatury oleju termalnego, a co za tym idzie większe oszczędności suszenia. Nagrzewnica taka może być również opalana drewnem, zrębkami czy trocinami a samo drewno (suche) może być dość dużych rozmiarów.
Kotły na słomę – możliwość zainstalowania urządzeń odpylających
Nie bez znaczenia jest także możliwość instalowania w nagrzewnicach urządzeń odpylających, ograniczających emisję pyłów do atmosfery. Firma proponuje 3 rodzaje urządzeń: cyklony, multicyklony oraz elektrofiltry.
Kotły na słomę – tańsza słoma zamiast drogiego oleju opałowego
Dlaczego warto rozważyć inwestycję w kocioł na słomę?
Ważnym, jeżeli nie najważniejszym aspektem, jest także ekonomia samego procesu. Balot słomy sam w sobie jest dość duży a jego waga niewielka, dlatego sama nagrzewnica jest duża i ciężka. 700kW nagrzewnica może ważyć nawet 8-10 ton. Przekłada się to na dużą cenę zakupu. Rekompensowane jest to bardzo niskim kosztem eksploatacji.
Za 1m3 oleju opałowego trzeba zapłacić około 4500 zł brutto - za 3 tony słomy zapłacimy około 500 zł.
W przypadku suszarni Pedrotti o pojemności 24 ton, wsad należy suszyć około 11-12 godzin. W tym czasie zużycie oleju będzie wynosić przynajmniej 700 l. Aby otrzymać ten sam ekwiwalent ciepła należy spalić 2,5 tony słomy.
Bardzo często inwestycja w taką nagrzewnicę zwraca się po 2 sezonach suszenia.