Kombajny do marchwi
Uprawa marchwi czy innych roślin korzeniowych do najprostszych nie należy. Plantator musi mieć na uwadze wiele aspektów. Między innymi wybrać odpowiedni kombajn do zbioru.
Firma „Sator” posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji maszyn warzywniczych. Monitorowała potrzeby w zakresie zbioru marchwi i wytrwale słuchała rad i wskazówek samych użytkowników. W ten sposób powstały maszyny, która pozwalają zbierać owoce wielomiesięcznej pracy w sposób precyzyjny i delikatny. Tylko taki zbiór jest gwarantem, że produkt uda się przechować przez zimę i wiosną sprzedać pełnowartościowe i zdrowe warzywo.
Najmniejszy z rodziny Sator jest model Compact. Jest to lekkie i zwarte urządzenie. Dzięki temu może współpracować nawet z mniejszymi ciągnikami, zapotrzebowanie na moc to co najmniej 60-70 KM. Kombajn ten, jak i wszystkie inne firmy Sator, przeznaczony jest do zbioru większości warzyw korzeniowych. Bez problemu za jego pomocą zbierzemy marchew, pietruszkę, buraczki czerwone, rzepę, pasternak, czarną rzodkiew czy seler. Jest to maszyna najmniejsza, więc najlepiej sprawdzi się przede wszystkim w małych i średnich gospodarstwach czy przedsiębiorstwach. - Kombajn jest wydajny i niezawodny, a przy tym można go kupić za rozsądne pieniądze - mówi Łukasz Marciniak, przedstawiciel firmy Agrotop Kaczmarek, która w swojej ofercie ma kombajny firmy Sator. Kombajn Compact, pomimo że nie imponuje rozmiarami, może pochwalić się jednym z najdłuższych lifterów na rynku w klasie kombajnów półzawieszanych. - Lifter to część kombajnu odpowiedzialna za podbieranie warzyw - wyjaśnia Łukasz Marciniak. Dzięki temu możliwe było zachowanie ergonomii pracy, a także uzyskanie doskonałej widoczności elementu podbierającego warzywa. W maszynie Compact zastosowano pasy liftera o różnej długości. Dzięki temu możliwe jest płynne i co bardzo ważne, bezawaryjne odprowadzanie naci oraz liści znad noży ogławiających. Takie rozwiązanie pozwala znacznie skrócić czas potrzebny do oczyszczenia kombajnu z odpadów. W standardzie maszyna wyposażona jest w niezależny układ hydrauliczny napędzany 2-sekcyjną pompą. Kombajny Sator do pracy wymagają tylko WOM i podłączenia pod przyłącze elektryczne. Dzięki temu mogą pracować nawet ze starszymi ciągnikami.
Większy brat kombajnu Compact czyli Sator XXL, został zaprojektowany z myślą o profesjonalnym zbiorze warzyw korzennych. Budową nie różni się znacząco od nieco mniejszego modelu. XXL posiada zwartą bryłę i 3-punktowy system mocowania. Dzięki temu ta półzawieszana konstrukcja jest bardzo stabilna i wytrzymała. Lifter, podobnie jak w modelu Compact, tu także jest jednym z najdłuższych w swojej klasie. Dodatkowo większy kombajn może mieć wzmocniony lifter HDS, ze specjalnie ukształtowanym mocowaniem lemiesza. Pozwala to zminimalizować opory podczas wyorywania warzyw. - Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych, np. gdy gleba jest mocno podmokła, ale także gdy gleba jest bardzo twarda - zachwala Łukasz Marciniak. Ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie kombajnu XXL w system „Non stop”. Opracowano go w celu zminimalizowania przerw związanych z rozładunkiem skrzyniopalet (obok załadunku na przyczepę, możliwy jest także taki sposób pracy). - Kombajn wyposażony jest w specjalne widły, za pomocą których pobiera wcześniej rozstawione palety skrzyniowe. Podajnik transportujący służy jednocześnie jako stół inspekcyjny, a dodatkowa, ruchoma taśma ułatwia dokładne wypełnienie skrzyni. XXL wyposażony może być w podest, a po zapełnieniu skrzyniopalety jest ona odstawiana przez tylną platformę w czasie jazdy - wyjaśnia Łukasz Marciniak.
Kombajn Sator XXL to największa z małych maszyn oferowanych przez polskiego producenta. Firma Sator proponuje jednak także maszyny dużo większe. Konstrukcyjnie model Double Max jest bliźniaczo podobny do XXL. Jak nazwa wskazuje, jest to kombajn dwurzędowy, dzięki czemu uzyskuje olbrzymią wydajność. Oba liftery posiadają największą na rynku długość roboczą, a także system niezależnego poziomowania i naprowadzania na redlinę. - Maszyna wyposażona jest w dwa podajniki o szerokości dostosowanej do dużych ilości. Pod nożami ogławiającymi znajduje się pierwszy podajnik prosty z hydraulicznym wytrząsaczem. Natomiast drugi (łamany w trzech punktach), o dużym zasięgu, pozwala wygodnie odprowadzać warzywa nawet na bardzo wysokie przyczepy, znajdujące się w znacznej odległości od maszyny - mówi Łukasz Marciniak. Łamana konstrukcja podajnika oraz duże koła z osią skrętną umożliwiają łatwe manewrowanie nawet na małych i ciasnych polach. Dzięki temu także transport drogowy nie stanowi żadnego problemu.
warzyw korzeniowych lub firmy usługowe. Firma Sator stworzyła jeszcze większy kombajn. Jest to model Super Fast. To maszyna dwurzędowa, samojezdna. Cechuje się największą wydajnością, ale jest to jednocześnie propozycja najdroższa z całej oferty. Głównymi użytkownikami tego typu kombajnów są najwięksi producenci warzyw korzeniowych lub firmy usługowe.
1. Compact1. Compact
|
2. XXL
|
3. Double Max
|