Jaką wybrać ładowarkę do własnego gospodarstwa?
Odpowiedni dobór ładowarki do gospodarstwa usprawni w nim pracę i pozwoli na lepsze wykorzystanie wszystkich zalet maszyny.
Atutem wszystkich ładowarek jest ich specyficzny układ skrętny, który pozwala na poruszanie się nimi w każdym miejscu. Parametry pracy i jej gabaryty zależeć będą od funkcji jaką będzie pełnić w gospodarstwie: maszyny pomocniczej czy podstawowej do trudniejszych zadań.
Mini do prostych prac
Miniładowarka Schmidt 1915 ze względu na swoje kompaktowe wymiary (3200x930x1945 mm) nadaje się do lekkich prac przeładunkowych, m.in. w budynkach inwentarskich. Jednometrowy promień skrętu pozwoli manewrować nawet w bardzo ciasnych pomieszczeniach. Udźwig maksymalny 750 kg powinien w zupełności wystarczyć do usunięcia obornika czy do przywiezienia beli siana czy sianokiszonki.
Wysokość podnoszenia to 2,6 m. Hydrostatyczny układ jezdny napędzany 22-konnym silnikiem Kubota pozwoli na rozwinięcie prędkości 12 km/h. Duży prześwit, niski punkt ciężkości i dobry rozkład obciążeń, także na trudnym gruncie, zapewniają dobrą stateczność. Maszyny charakteryzuje doskonała widoczność, szeroka gama osprzętu i bardzo prosta obsługa za pomocą joysticka wielofunkcyjnego.
Waga maszyny to 1150 kg. 1700 kg waży nieco większy model 3530 o udźwigu 1t. Tę miniładowarkę cechują większe gabaryty, bo 3780 mm dł., 1110 mm szer. i 2210 mm wysokości. Ponadto są tutaj dostępne dwa silniki Kubota 25 KM lub 33 KM, nadal z napędem hydrostatycznym. Za hydraulikę odpowiedzialny jest producent Bondiolo & Pavesi. O 30 cm jest także wyższa wysokość podnoszenia (2,9 m). Producent zastosował opony o wymiarach 26x12.
Angielska firma KMM posiada w swojej ofercie ładowarkę o symbolu ZLY908, która charakteryzuje się większym udźwigiem (1200 kg), mocniejszym silnikiem Diesla (34 KM) z hydrostatyczny napędem 4x4, jednak mniejszą wysokością podnoszenia, bo tylko 2,6m. Jej wymiary to odpowiednio: 3600x1580x2420 mm, a rozmiar opon 31x15.50-15. W wyposażeniu producent przewiduje dodatkowe elektryczne ogrzewanie silnika, szybkozłącze hydrauliczne do wymiany osprzętu sterowane z kabiny, układ poziomowania łyżki, kamerę cofania z noktowizorem czy oświetlenie robocze. Zostawia jednak możliwość konfiguracji maszyny wg własnych potrzeb.
Czytaj także: Tłumy na pokazie maszyn rolniczych KLIK
Teleskopowe do wielu zadań
Do cięższych prac posłużyć może teleskopowa ładowarka Loadall 525-60 AGRI PLUS. Silnik JCB Diesel by Kohler T4 Final o mocy 74 KM osiąga maksymalny moment obrotowy przy 1400 obr./min. Bezstopniowa przekładnia umożliwia operatorowi wybranie żądanej prędkości jazdy do przodu, co jest istotne przy pracach np. z łyżką do zadawania pasz czy ścielarką. Dostępne są dwa zakresy prędkości: niski do 12km/h i wysoki do 30km/h. Ładunek, jaki możemy podnieść na maksymalną wysokość 6 m może ważyć 1750 kg, a maksymalny udźwig wynosi 2500 kg. W zależności od potrzeb możemy wybrać na panelu sterowania trzy tryby ustawienia kół: jedna oś skrętna, dwie osie skrętne lub tzw. tryb kraba służący do manewrowania przy ścianach budynku.
Czytaj także: Warto kupić maszyny w leasingu? KLIK
- Innowacyjny układ adaptacyjnej kontroli obciążenia firmy JCB automatycznie zapobiega wywróceniu maszyny do przodu podczas manewrowania ciężkim ładunkiem. Aby chronić osoby postronne, standardowo instalujemy alarm cofania, jak również zawory zwrotne przerwania przewodów (HBCV) na ramionach wysięgnika, zabezpieczające przed jego gwałtownym opadnięciem w przypadku uszkodzenia przewodów. Kabina ma certyfikat ROPS (konstrukcja zabezpieczająca przed przewróceniem) i FOPS (konstrukcja zabezpieczająca przed spadającymi przedmiotami), co gwarantuje operatorom stałą ochronę. Przełącznik zabezpieczający w siedzeniu odłącza elementy sterowania biegami do przodu i do tyłu, gdy operator nie zajmuje fotela - opisuje Szymon Gałkowski właściciel firmy PPHU Gałkowski sp. z o.o.
Na lepszą widoczność składa się zestaw lusterek, przeszklony dach, otwierane tylne okno czy składana górna część drzwi. Przyciemniane szyby zwiększają komfort pracy w słoneczne dni, odbijając nawet 30 % światła słonecznego. Waga maszyny to 5580 kg. Olej krąży w układzie pod ciśnieniem 260 barów. Umożliwia to podnoszenie ramienia w niecałe 6 s, a opuszczanie w 5,5 s.