Fotowoltaika – zmiany w systemie rozliczeń prosumentów
Ważna informacja dla osób, które są zainteresowane montażem fotowoltaiki! Net-biling od 1 kwietnia i dopasowanie do rzeczywistych potrzeb prosumenta.
Fotowoltaika. Net-biling i niższe koszty inwestycji już na starcie?
1 kwietnia 2022 roku zmienił się system rozliczeń prosumentów i wprowadzony został net-billing. W przypadku systemu opustowego inwestorzy często decydowali się na instalacje nawet o 30% większe niż to wynikało z ich potrzeb, aby skompensować energię pozostawianą w sieci. W nowym systemie nie ma już takiej konieczności. Możliwe jest dopasowanie instalacji do rzeczywistych potrzeb prosumenta, a to w konsekwencji już na starcie zmniejsza koszt inwestycji.
– Z analiz eksperckich Sunday Polska wynika, że nowy system rozliczeń prosumentów będzie równie opłacalny, a może być nawet bardziej korzystny. W systemie opustów rozliczaliśmy się w kilowatogodzinach, w net-billingu nadwyżki energii „przeliczone” na środki finansowe będą gromadzone w wirtualnym depozycie. Odpowiednie zarządzanie produkowaną i zużywaną energią, w szczególności korzystanie z niej w godzinach, w których pozyskiwana jest najefektywniej, to możliwość znaczących oszczędności dla firmy i wzrostu rentowności prowadzonej działalności – mówi Beata Zabłocka, dyrektorka ds. klientów biznesowych w Sunday Polska.
Fotowoltaika. Ogromne podwyżki energii elektrycznej
Coraz częściej zadajemy sobie pytania, w jaki sposób obniżyć wydatki związane z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Tak ogromnych podwyżek prądu nie obserwowaliśmy już dawno temu. Giełdowe ceny energii w grudniu doszły do blisko 830 zł, a kontraktowe do 1,20 zł za 1 kWh. To głównie efekt zwiększonego popytu na energię, przy tej samej podaży, plus sytuacja geopolityczna związana ze wzrostem cen gazu.
Fotowoltaika – także dla firm
Nie tylko wzrost cen, ale i rosnące zapotrzebowanie na energię powinno przekonać właścicieli firm, w tym i tych związanych z rolnictwem, do inwestowania we własne elektrownie słoneczne.
- Należy pamiętać, że segment biznesowy, w przeciwieństwie do klientów indywidualnych, nie jest chroniony przed rosnącymi regularnie cenami prądu. Wprowadzona w ubiegłym roku opłata mocowa spowodowała w wielu firmach wzrost kosztów energii o 15-20%, a nowy rok przywitał przedsiębiorców radykalnymi podwyżkami za prąd - tłumaczy Beata Zabłocka, dyrektorka ds. klientów biznesowych w Sunday Polska.
Co przemawia za tym, by inwestować w fotowoltaikę?
- Wzrost cen prądu: energia dla firm zdrożała od 60 do nawet 300%. Prognozy wskazują dalszy wzrost cen średnio o 14-15% rocznie.
- Wzrost cen gazu: alternatywą jest zmiana zarówno sposobu ogrzewania, jak i przestawienie zasilania produkcji na połączenie paneli z systemami elektrycznymi.
- Czynniki globalne, spowodowane m.in. przez pandemię: wzrost cen komponentów do produkcji paneli; wzrost kosztów transportu, pogłębiający się kryzys energetyczny w Chinach, który przekłada się na tempo realizacji zamówień; słaba pozycja złotego w stosunku do euro; inflacja na poziomie 8,6% – w konsekwencji: ryzyko wzrostu cen zakupu instalacji.
- Szybki zysk i oszczędności: panele fotowoltaiczne generują najwięcej energii od marca do października, co przy obecnych cenach za prąd pozwala wypracować przykładowej instalacji 50 kW średni miesięczny zysk w roku na poziomie ponad 4 tysięcy złotych.