Ekonomiczna produkcja sianokiszonki [ZDJĘCIA]
- 1/4
- następne zdjęcie
Jak najlepiej i najtaniej wyprodukować sianokiszonkę? Jaką owijarkę lub prasoowijarkę wybrać?
Produkcja sianokiszonki jest dobrym sposobem, aby uzyskać wysokiej jakości pasze objętościowe. Wpływ na ich wartość odżywczą i ekonomiczną ma jednak wiele czynników m.in. sposób i technologia jej przygotowania.
Za popularność produkcji sianokiszonek odpowiada wiele jej zalet. Jest to bowiem wygodny sposób żywienia zwierząt wysokiej jakości paszą objętościową. Proces magazynowania nie stwarza większego problemu i nie wymusza na hodowcach dodatkowego zadaszenia. Dobrze przygotowana i zabezpieczona pasza jest stosunkowo trwała. Sam etap owijania trzeba przeprowadzić dość starannie, gdyż w dużej mierze od tego będzie zależało późniejsze, ewentualne, psucie się przygotowanej paszy.
Producenci maszyn rolniczych oferują różne urządzenia i technologie do owijania balotów, które prezentujemy w tym artykule. Ich wybór zależy od indywidualnego podejścia i organizacji pracy w danym gospodarstwie. Wszystkie jednak owijarki powinny się charakteryzować kilkoma wspólnymi cechami. Pierwszą z nich jest odpowiedni naciąg folii, który zapewnia najlepsze wykorzystanie związków klejących materiału. Odpowiednie przyleganie folii zagwarantuje szczelność i zachowanie warunków beztlenowych wewnątrz owiniętej beli. W zależności od producenta, każda folia ma swoją optymalną rozciągliwość, która zapewnia dobre magazynowanie paszy.
Szacuje się, że folia powinna zmniejszyć swoją szerokość o ok. 20 %, jednak jest to zależne od poszczególnych marek. Ważnym aspektem jest również ilość obrotów beli na owijarce, co zależy głównie od szerokości foli i pożądanego rezultatu. Biorąc pod uwagę fakt, że do jednokrotnego owinięcia beli potrzeba 11-12 obrotów owijarki przy zastosowaniu folii o szerokości 50 cm i założeniu iż warstwy folii zachodzą na siebie w ok. 40-50%, wówczas dokładne owinięcie zapewni nam 24 obroty maszyny.
Przygotowana bela musi zostać w bezpieczny sposób przetransportowana na miejsce składowania. W tym etapie trzeba uważać szczególnie na uszkodzenia mechaniczne. Rozładunek z urządzenia musi się odbywać w sposób łagodny i płynny. Składowanych raz bel nie zaleca się ponownie przewozić w inne miejsce, gdyż na odkształconych belach folia straci swoją elastyczność, co doprowadzić może do rozszczelnienia materiału. Chcesz poznać kilka różnych rozwiązań zastosowanych w technologii owijania sianokiszonki? Przejdź DALEJ
- 1/4
- następne zdjęcie