Czas na przygotowania sprzętu do zimy
Konieczne są: okresowa wymiana materiałów eksploatacyjnych, zabezpieczenie niszczejących powłok ochronnych, utrzymanie w stanie zdatnym do użytku akumulatora, sprawdzenie ciśnienia w oponach i wiele innych czynności, które określa się jako obsługę techniczną.
Zapobiegaj przestojom
Na maszyny i pojazdy rolnicze działają obciążenia, zarówno te wywierane przez środowisko, w którym one pracują, jak i powstające w procesie roboczym. W czasie eksploatacji elementy maszyn ulegają zużyciu i starzeniu. Warunki pracy mają wpływ na intensywność zużywania się elementów konstrukcyjnych maszyn i pojazdów rolniczych. Przestoje wywołane koniecznością usuwania usterek technicznych oraz przestoje wynikające z oczekiwania na brakujące części eksploatacyjne decydują o niskim stopniu wykorzystania maszyn rolniczych w okresach agrotechnicznych. Zabiegi konserwacyjne i regulacyjne mają na celu zapobieganie wzrostowi tej intensywności.
Co obejmuje właściwa eksploatacja?
Właściwa eksploatacja obejmuje: przeszkolenie personelu obsługi bezpośredniej i obsługi technicznej, prawidłowe dotarcie nowych mechanizmów, eksploatację urządzenia zgodną z jego przeznaczeniem bez przeciążenia, regularną i prawidłową konserwację oraz regulację urządzenia, okresowe dokonywanie przeglądów technicznych oraz napraw profilaktycznych. Bardzo ważnym procesem w eksploatacji sprzętu rolniczego jest właściwe docieranie, które polega głównie na ograniczeniu intensywności pracy mechanizmów w celu niedopuszczenia do procesu zużywania cieplnego elementów trących, co może łatwo wystąpić w warunkach dość ścisłych początkowych pasowań i niezbyt dokładnie obrobionych powierzchni. Mechanizmy szczególnie narażone na zacieranie się we wstępnym okresie pracy docierane obecnie przez producenta w specjalnych warunkach, dlatego współczesne maszyny nie wymagają na ogół wielu kłopotliwych zabiegów w pierwszym okresie użytkowania. Konieczna jest okresowa wymiana materiałów eksploatacyjnych, zabezpieczenie niszczejących powłok ochronnych, utrzymanie w stanie zdatnym do użytku akumulatora, sprawdzenie ciśnienia w oponach i wiele innych czynności, które określa się jako obsługę techniczną. Podstawowym zadaniem obsługi technicznej jest zapobieganie pogarszaniu się właściwości użytkowych maszyn i ciągników rolniczych oraz przygotowanie ich do bezawaryjnej pracy. W praktyce eksploatacyjnej stosuje się obsługę codzienną, obsługę przedkampanijną, obsługę pokampanijną i sezonową.
Obsługa codzienna polega przede wszystkim na czyszczeniu, myciu, smarowaniu i uzupełnianiu materiałów eksploatacyjnych oraz na wykonaniu czynności regulacyjnych i sprawdzających układy, od których zależy bezpieczeństwo operatora i otoczenia.
ZOBACZ TAKŻE: Targi Rolnicze AGRO-PARK 2018 - nie zwlekaj ze zgłoszeniem!
Obsługa pokampanijna
Najważniejszym etapem jest obsługa pokampanijna, gdyż większość maszyn rolniczych pracuje tylko przez krótki czas w sezonie. Stan techniczny oraz gotowość do pracy tych maszyn zależą głównie od jakości tej obsługi oraz od sposobu przechowywania. Po zakończeniu kampanii maszyna musi być dobrze oczyszczona i umyta. Wielkość zniszczeń korozyjnych zależy od czasu zawilgocenia części metalowej i od ilości pyłu znajdującego się na jej powierzchni (osiadający pył przyspiesza korozję, gdyż łatwo zatrzymuje wodę) oraz od stanu powłoki ochronnej. Ogniska korozji są widoczne na sprzęcie rolniczym w postaci rdzawych nalotów, punktów i większych lub mniejszych plam. Mogą one występować też pod powłokami lakierowanymi i ujawniać się w formie pęcherzy i złuszczeń. Stan ten powstaje zwłaszcza wtedy, gdy sprzęt rolniczy niewyczyszczony z błota, brudu i rdzy pokrywany jest powłoką lakierniczą. Jeżeli zjawisku temu nie będziemy przeciwdziałać, to proces ten będzie się powiększał, powodując zniszczenie i ubytki podłoża (w rezultacie często poszczególne elementy konstrukcji zaczną zmieniać kształty i właściwości mechaniczne). Początkowo powodować to będzie zakłócenie w pracy maszyny, a w dalszym etapie jej unieruchomienie. Uzupełnia się wszystkie ubytki lakierów, a na powierzchnie robocze nakłada się środki ochrony czasowej, wymienia się oleje i smary. Maszyny z kołami ogumionymi powinny być umieszczone na podporach, a w oponach należy zmniejszyć ciśnienie o 30 do 50%. takie elementy maszyn, jak listwy nożowe, pasy napędowe oraz inne elementy wrażliwe na warunki atmosferyczne powinny być przechowywane w magazynie.
ZOBACZ TAKŻE: Konfekcjonowanie warzyw i owoców
Obsługa przedkampanijna ma na celu przygotowanie maszyny do pracy, usuwamy z niej środki ochrony czasowej, do punktów smarowniczych wprowadzamy smary, zakłada się paski klinowe, wkłada akumulatory, montuje listwy nożowe lub inne wyposażenie. Po wykonaniu tych czynności sprawdza się , czy praca maszyny jest prawidłowa.
Obsługę techniczną ciągników rolniczych przeprowadzamy według systemu przeglądów technicznych. W systemie tym w cykl obsługi wchodzą: przegląd codzienny (P1) i okresowe (P2 do P5), które należy wykonać po określonym czasie pracy ciągnika. W praktyce eksploatacyjnej przebieg zużycia zależy od warunków, w jakich pracuje maszyna, dlatego wprowadzenie sztywnych cykli obsługowo naprawczych może powodować wystąpienie strat ekonomicznych. Należy proponowane okresy przyjmować elastycznie w zależności od stanu technicznego maszyny, wykorzystując metody diagnostyczne. Ponieważ maszyny i urządzenia rolnicze należą w większości do obiektów użytkowanych sezonowo, często przez dość krótkie okresy, zużycie elementów maszyn podczas użytkowania jest nieuniknione, dlatego niszczenie maszyn na skutek starzenia w okresie przechowywania powinno być maksymalnie ograniczone.
Czynności konserwacyjne są wykonywane zarówno w okresie eksploatacji czynnej , jak również przed okresem przechowywania, kiedy trzeba zastosować środki ochrony czasowej przed starzeniem (jako ochronę czasową rozumie się zabezpieczenie części zamiennych lub całego obiektu na okres od kilku godzin do kilkunastu miesięcy). Istotną rolę w ochronie elementów metalowych przed korozją spełniają zabezpieczenia części zastosowane przez producenta. Najczęściej są to trwałe powłoki ochronne, których celem jest zabezpieczenie obiektu na okres co najmniej pięciu lat. Powłoki takie mogą być zastosowane tylko tam, gdzie nie zachodzi zużycie. Dlatego elementy robocze maszyn oraz powierzchni par kinematycznych muszą być chronione okresowo w inny sposób.
Wybór metod i środków ochrony zależy od rodzaju przechowywanych obiektów, oraz od rodzaju magazynów, w których będzie on przechowywany. Należy pamiętać, że przed użytkowaniem trzeba obiekt rozkonserwować, dlatego zastosowane środki powinny nie tylko dobrze chronić powierzchnię, ale również powinno być możliwe łatwe ich usunięcie.
ZOBACZ TAKŻE: Przyczepa z drewnem przygniotła rowerzystę [ZDJĘCIA]
- Tagi:
- przygotowania
- zima
- sprzęt