Arbos - nowość podbije rynek ciągników?
- 1/2
- następne zdjęcie
Ciągnik sprzedawany jest w Polsce od początku 2018 r. Serię 5000 o mocy od 100 do 136 KM napędzają amerykańskie silniki Kohler. Czym jeszcze wyróżniają się te maszyny?
Marka Arbos wywodzi się z Włoch, jednak w ostatnich latach została przejęta przez potężną chińską firmę - Lovol. Od początku 2018 r. na polskim rynku dostępne są ciągniki, będące wynikiem tej transakcji. Firma Korbanek, posiadająca je w swojej ofercie, wyróżnia w Arbosach m.in. niskie zużycie paliwa. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w maszynie amerykańskich jednostek napędowych Kohler. Według producenta silnik ten jest innowacyjny, wydajny, niezawodny i oszczędny w eksploatacji. Czterocylindrowa jednostka Kohler o pojemności 3,4 litra - na potwierdzenie tych słów - otrzymała w 2015 r. nagrodę „Diesel roku”, a charakteryzuje ją również to, że nie posiada filtra cząstek stałych (DPF). Ponadto serię ciągników Arbos 5000 ma wyróżniać niska cena, prosta i niezawodna konstrukcja oraz znakomita widoczność z kabiny uzyskana m.in. dzięki zastosowaniu zakrzywionej przedniej szyby. Seria 5000 posiada ciągniki o mocach od 100 do 136 KM.
ZOBACZ TAKŻE: Niespodziewany lider sprzedaży ciągników w styczniu
Przyjrzeliśmy się modelowi 5100 o mocy 110 KM. Maszyna osiąga maksymalny moment obrotowy – 470 Nm przy 1400 obrotach silnika na minutę. Ciągnik posiada 30 biegów do przodu i do tyłu. Rozkładają się one na trzy zakresy (biegi szosowe, polowe i pełzające) oraz dwa półbiegi (szybszy i wolniejszy) zmieniane pod obciążeniem.
Arbos 5100 wyposażony jest w rewers mechaniczny umiejscowiony z lewej strony kierownicy. Nieco nad nim dostępne są trzy przyciski odpowiadające za: światła awaryjne, przednią wycieraczkę oraz spryskiwacz. Po prawej stronie kierownicy, co wyróżnia się w ciągniku i może na początku stanowić problem dla operatora, znajduje się dźwignia odpowiedzialna za włączanie świateł, kierunkowskazów i klaksonu. W jej pobliżu znajdziemy również pokrętła umożliwiające włączanie i ustawianie klimatyzacji. Prędkości wałka odbioru mocy dostępne w wersji podstawowej ciągnika to 540 oraz 540E, ale opcjonalnie maszyna może także posiadać możliwość uzyskiwania prędkości 1000 obr./min.. Zmianę prędkości WOM ustawia się za pomocą gałki umieszczonej po lewej stronie kabiny z perspektywy kierowcy. Tam również umiejscowione jest radio. Po drugiej stronie, na bocznej konsoli znajduje się natomiast standardowo więcej opcji. Najbliżej operatora, umieszczona została dźwignia zmiany biegów z przyciskiem do zmieniania półbiegów. Nieco dalej położone są dźwignie obsługujące: gaz ręczny, zmiany zakresów przełożeń (biegi polowe, szosowe i pełzające), dwie pary wyjść hydraulicznych, szybkie opuszczanie i podnoszenie podnośnika oraz przyciski do elektrohydraulicznego załączania kolejno: wałka odbioru mocy, przedniego napędu i blokady mechanizmu różnicowego. Dostępne są tam również przyciski do włączania przednich i tylnych halogenów oraz koguta ostrzegawczego. Bliżej kierowcy, pod podłokietnikiem znajdują się dwie dźwignie ustalające: głębokość pracy podnośnika oraz czułość regulacji siłowej. Obie można zablokować w danym położeniu za pomocą dostępnych w ich pobliżu pokręteł. Godny wyróżnienia w ciągniku jest również siedmiocalowy, futurystyczny licznik. Całe wnętrze Arbosa utrzymane jest w jasnym kolorze, co jednak może okazać się wadą ze względu na widoczność zabrudzeń. Wydaje się ono być jednak estetyczne, a ciągnik jest bardzo prosty w obsłudze.
A co poza kabiną? Pod stopniami prowadzącymi do niej znajduje się zbiornik na olej napędowy o pojemności 160 litrów oraz zbiornik na Ad Blue o pojemności 25 litrów. Ciągnik posiada skrętne błotniki i wyróżnia się dużą zwrotnością. Promień skrętu wynosi 4,3 m. Arbos 5100 waży 4720 kg. Fabrycznie jest wyposażony w przednie obciążniki o masie 540 kg. Udźwig podnośnika to według danych producenta 4400 kg, a w przypadku wyposażenia ciągnika w przedni TUZ, jest on w stanie udźwignąć 2000 kg. Zaletą Arbosa jest także to, że wyjścia hydrauliczne dodatkowo posiadają ociekacze, co zapobiega zabrudzeniom. Ciągnik posiada układ pneumatyczny jedno i dwuobwodowy.
Wyróżnić należy również zastosowane lusterka sferyczne. Ciekawie jest także pod maską. Chłodnice kolejno: paliwa, klimatyzacji oraz intercooler są odchylane, przez co łatwiej jest je czyścić. Pozwala to także na bardziej swobodny dostęp do chłodnicy cieczy silnika, która zlokalizowana jest za wcześniej wymienionymi. Maszyny sprzedawane przez firmę Korbanek posiadają 3 lata gwarancji, którą za dodatkową dopłatą można jeszcze wydłużyć. Arbos-a 5100 można kupić już za 157 tys. zł netto.
ZOBACZ TAKŻE: Massey Ferguson liderem na rynku wtórnym ciągników
- 1/2
- następne zdjęcie