Te rośliny będą pięknie wyglądały w zimowym ogrodzie
W zimowym ogrodzie świetnie sprawdzą się rośliny wiecznie zielone, zwane również roślinami zimozielonymi. Przez cały rok przyrastają im nowe liście i można się nimi cieszyć bez względu na porę roku. Atrakcyjna wizualnie może być nie tylko zieleń, lecz także pędy w pięknym kolorze. Sprawdź 5 propozycji roślin, które dobrze wyglądają w ogrodzie zimą.
Bukszpan idealny do żywopłotu i artystycznego przycinania
Bukszpan wieczniezielony jest krzewem o małych, błyszczących ciemnozielonych listkach, gęstym i zwartym. Dobrze radzi sobie ze zmianą miejsca i rozsadzaniem, rośnie powoli, ale może osiągnąć wysokość nawet do 5 metrów, w zależności od odmiany.
Ze względu na wiecznie zielone, gęste liście i łatwość w nadawaniu mu kształtów, to idealna propozycja na stworzenie całorocznego żywopłotu lub do ciekawego artystycznego przycinania, na przykład na kształt geometrycznych brył. Niektórzy tworzą z niego prawdziwe dzieła sztuki.
Choć będzie atrakcyjną ozdobą ogrodu, warto mieć na uwadze, że jest trujący. Zdecydowanie nie można sięgać po jego owoce, ale cały krzew zawiera toksyczne alkaloidy niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.
CZYTAJ TAKŻE: Jakie warzywa siać w listopadzie? Wiosną wzejdą znacznie wcześniej
Zimozielona laurowiśnia wschodnia
Aby zimą ogród wciąż miał zielone akcenty, warto postawić także na laurowiśnię wschodnią. Nie gubi ona liści przez cały rok. To krzew, ale niektórzy kształtują ją na niewysokie drzewo o rozłożystej koronie. Bywa także traktowana jak żywopłot. Jej liście są ciemnozielone, dość długie, o skórzanej fakturze. Co ciekawe, podobnie jak bukszpan, roślina ta jest trująca dla człowieka. Liście zawierają pochodną kwasu cyjanowodorowego.
Wrzośce kwitną od lutego
Wrzośce są mrozoodporne i dobrze reagują na śnieg – zazwyczaj nie wymagają nakrycia, nawet gdy solidnie popada. Warto jednak uważać na ich korzenie, gdy zima jest mroźna i nie pada śnieg, wówczas nieochronione mogą przemarznąć.
W ogrodzie są piękną ozdobą, która kwitnie przez wiele miesięcy – zaczyna już zimą, w lutym, a kwiatami można cieszyć się nawet do połowy września. A gdy kwiaty zwiędną, zostaną liście w różnych barwach. Mogą być na przykład zielone lub żółte.
Pędy derenia białego doskonałym kontrastem do śniegu
Nie tylko rośliny całoroczne są ozdobą zimowego ogrodu. Dereń biały kwitnie w maju, choć kwiaty mogą się utrzymać przez kolejne miesiące. Jego liście, zielone, gładkie, z widocznymi żyłkami spadają jesienią, ale to tylko uwydatnia piękne, czerwone i drobne pędy. Na tle śniegu wyglądają zjawiskowo. Aby jednak prezentowały się jak najlepiej, a ich kolor był wyrazisty, konieczne jest przycinanie krzewów każdego roku.
Pnącze, które ozdobi ogród zimą
Zimozielony jest również bluszcz pospolity. Rośnie do metra rocznie i może osiągnąć nawet 20 metrów wysokości. Jest to pnącze, które potrzebuje podpory, do której się przyczepi – nierzadko są to ogrodzenia, budynki, ale też często drzewa, które okala. Liście bluszczu są ciemnozielone i błyszczą.
Roślina bardzo dobrze radzi sobie w trudnych warunkach – mrozie i śniegu. Warto jednak ściółkować młody, niedawno posadzony bluszcz, gdyż ten może zimą wysychać.