Władysław Koczot - prowadzi gospodarstwo i pisze poezję
Władysław Koczot jest jednym z bardziej znanych i cenionych współczesnych pisarzy chłopskich Lubelszczyzny.
Władysław Koczot jest jednym z bardziej znanych i cenionych współczesnych pisarzy chłopskich Lubelszczyzny. Poeta z Czarnegostoku, gm. Radecznica ma już w swoim dorobku pięć tomików poetyckich. Ostatni, piąty tomik zatytułowany „Wiersze sercem pisane” ukazał się niedawno. Zawiera 54 wierszy opisujących piękno ojczystej przyrody, poszczególne pory roku, codzienną pracę rolnika na wsi. Jest też liryka religijna. Jak pisze Maria Łosiewicz, autorka opracowania -” Utwory Władysława Koczota cechuje refleksyjność, optymizm i pogoda ducha. Emocje podmiotu lirycznego można utożsamić z wartościami duchowymi autora. Porta opiewa piękno krajobrazu roztoczańskiej wsi, która jest dla niego miejscem ciężkiej pracy chłopskiej, błogosławionej przez Boga i otoczonej opieką Matki Boskiej. Warto, więc sięgnąć po napisane sercem wiersze Władysława Koczota, gdyż sławi on rodzinność, zadomowienie, wiejskość i religijność”.
Władysław Koczot urodził się w 1953 roku w Czarnymstoku, na Zamojszczyźnie w rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej na kursach przysposobienia rolniczego uzyskał tytuł „wykwalifikowanego rolnika”. Pracuje we własnym gospodarstwie rolnym.
Poeta zadebiutował w 1975 roku na łamach „Zielonego Sztandaru”. Od tamtej pory wiersze jego były drukowane w wielu gazetach i czasopismach, między innymi w „ Gromadzie- Rolnik Polski”, „Chłopskiej Drodze”, „Tygodniku Zamojskim”, „Twórczości Ludowej”.
Od 1975 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W latach 1982- 1986 pełnił funkcję prezesa Oddziału Zamojskiego STL. Brał udział w wielu konkursach literackich, zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia. W 2004 roku otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jego poezja często jest prezentowana na antenie Katolickiego Radia Zamość i Radia Lublin. Kiedyś bardzo często jego wiersze były prezentowane w audycji Teresy Łozińskiej „Kiermasz pod Kogutkiem”- program I Polskiego Radia. Oprócz ostatniego tomiku poetyckiego ma w swoim dorobku cztery inne: „Z pól i łąk” (wydany w 1990 roku przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą), „Pieśni żniwnych zagonów” (WDK Zamość, 1995r), „Chłopskim gościńcem” ( ZG STL Lublin, 1998r), „W zachwycie chłopskiego serca” (ZG STL Lublin 2007r).
Czytaj także: Rolnik napisał książkę KLIK
Władysław Koczot jest aktywnym działaczem kulturalnym i animatorem kultury w swoim środowisku. W 1999 roku był współinicjatorem organizacji Konkursu Recytatorskiego Poezji Ludowej w Szkole Podstawowej w Czarnymstoku. Od 2003 roku do chwili obecnej jest to Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Chłopskiej.
Władysław Koczot, Roztoczańska jesień
Przeminęło lato barwnym kwieciem
Odfrunęły w dal królewskie motyle
Do serca wkradła się nostalgia
W oczach znów jesieni tyle
A jesień owocem się chlubi
Purpurą buczyny na pagórkach
I chłopiec dziewczynę bardziej lubi
Jak orzech lubi ruda wiewiórka
Długo szukam słonecznych promieni
Gdy na ziemię mgły opadają
Już babie lato nici przędzie
A one moje skronie oplatają
Już opadły z drzew liście
I ptak w polu nie śpiewa
Jakże szaro i głucho pod lasem
W ogrodzie tylko strach ziewa
Przyblakły chłopskie marzenia
Zamilkł świerszcz zaokienny
Coś się zaczyna i coś kończy
Jak ten pacierz codzienny