Na 2.000 ha uprawiają bezorkowo m.in. zboża, rzepaki i buraki [VIDEO]
Hodowla Roślin "Sobótka" na powierzchni kilkuset hektarów prowadzi plantacje do celów nasiennych. Stawia na nowe odmiany będące wyrazem postępu biologicznego. Zainwestowała również w sprzęt do uprawy bezorkowej.
Historia hodowli w Sobótce sięga 1893 r. - Od tego czasu gospodarstwo zajmuje się produkcją zwierzęcą i roślinną. W latach 80-stych (XX w. - przyp.red.) rozpoczęła się tu produkcja materiału siewnego - mówi Grzegorz Kryjom, prezes Hodowli Roślin "Sobótka".
Gospodarstwo uprawia aktualnie prawie 2.000 ha. - Zboże jare i ozime stanowią 40% areału, buraki cukrowe z kolei - 15%, rośliny oleiste (rzepak i słonecznik) - 20%, kukurydza 20%, a rośliny strączkowe - 10% - wylicza Marcin Małecki, agronom w "Sobótce".
Innowacyjne rozwiązania w Sobótce
- Na terenie naszego gospodarstwa możemy znaleźć każdą klasę bonitacyjną, co jest wyzwaniem w zakresie prowadzenia uprawy, a także działań w tym zakresie - zaznacza szef "Sobótki". - Działamy jak nowoczesny rolnik: realizujemy badania gruntów, od kilku lat stosujemy uprawę bezorkową - dodaje. Wskazuje jednocześnie na największe zalety takiego systemu.
- Największym plusem uprawy bezorkowej, z mojego punktu widzenia, są koszty ekonomiczne, które w finalnym efekcie całorocznego zestawienia są dość znaczne. Dzięki temu (dzięki uprawie bezorkowej - przyp.red.) skraca się też proces technologicznej uprawy zbóż, rzepaków, co także jest bardzo istotne - zaznacza nasz rozmówca. Wypowiedź prezesa uzupełnia agronom Marcin Małecki: - Do uprawy bezorkowej używamy agregatów zagranicznych firm Vaderstad i Khun. Charakteryzują się one bardzo dużą wytrzymałością i dużymi szerokościami roboczymi oraz - co za tym idzie - dużymi wydajnościami. Maszyny pracują przeważnie z traktorami marki John Deere. - Najnowszą inwestycją jest ciągnik 8400 R, który współpracuje z maszyną do uprawy pasowej. Posiadamy też ciągniki marki Casse oraz Ursus. W sumie w gospodarstwie pracuje 15 ciągników - wyjaśnia agronom.
Grzegorz Kryjom stery w Hodowli Roślin Sobótka objął ponad dwa lata temu. W tym czasie udało się wprowadzić w gospodarstwie kilka innowacyjnych rozwiązań. - HR "Sobótka" przystąpiła do realizacji uprawy pasowej w zakresie buraków, rzepaków i soi. Przywróciliśmy także (...) uprawę strączków. Efektywnie rozwijamy produkcję materiału siewnego. Uruchomiliśmy nową linię zaprawiającą ten materiał siewny - wylicza prezes "Sobótki". Na tym nie koniec. Gospodarstwo korzysta z dobrodziejstw współczesnej techniki. - Działamy w zakresie mapowania pól, stosujemy również precyzyjnych systemów wysiewu. Używamy też systemów precyzyjnych do nawożenia. Także gospodarstwo w tym zakresie jest dość mocno uzbrojone - mówi Grzegorz Kryjom. - Te wszystkie nowoczesne systemu pozwalają nam racjonalnie gospodarować zakupami w zakresie: nawozów, środków ochrony roślin - ich ilości i dawkowania. To są bardzo ważne rzeczy, które wpływają na ostateczny wynik finansowy naszego gospodarstwa. Jednym z podstawowych plusów tych wszystkich rozwiązań jest też czas - zarówno naszych pracowników, jaki naszych maszyn, a także realizacji wszystkich zabiegów i podstawowych prac w polu - zaznacza szef "Sobótki".
O postępnie genetycznym na str. 2