220 krów z wysoką wydajnością [ZDJĘCIA]
Wojciech i Krzysztof Nowiccy dużą wagę przywiązują do tego, aby zapewnić zwierzętom dobry mikroklimat. W związku z coraz bardziej upalnymi latami, problemem zyskującym na wadze jest stres cieplny. Aby jemu zapobiegać, w oborze hodowcy zamontowali 14 wentylatorów, które poprawiają warunki dla krów. Ponadto, kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza, do TMR-u dodawane są preparaty, które mają zapobiegać grzaniu się paszy. Bardzo ważnym elementem całej układanki jest także wóz paszowy. W gospodarstwie pracuje już od kilku lat samojezdny wóz marki Sgariboldi.
- Jest to maszyna o pionowym systemie mieszania, posiada jeden ślimak. Co ważne, wóz jest wyposażony na frezie załadowczym w sieczkarnię. To dzięki niej uzyskujemy bardzo dobrze rozdrobniony materiał (chodzi głównie o słomę), co zwiększa pobranie paszy przez krowy
- tłumaczy Krzysztof Nowicki, który zwraca uwagę, że dawka paszowa dla krów w laktacji składa się przede wszystkim z pasz objętościowych: traw, lucerny i kukurydzy.
- W skład TMR-u wchodzi jeszcze młóto browarniane, kiszone ziarno kukurydzy, kilogram śruty rzepakowej i kilogram śruty sojowej. Pozostała część dawkowana jest w robotach. W zależności od wydajności krowy dostają od kilograma do 6 kg paszy treściwej - wyjaśnia hodowca.
Dla krów latem coraz większym problemem stają się temperatury i związany z tym stres cieplny, na polach coraz bardziej doskwierać zaczyna susza. Państwo Nowiccy uprawiają obecnie 150 ha. Wszystko, co uda się z tego areału zebrać, jest przeznaczane na paszę dla bydła. Jeśli chodzi o strukturę upraw to wygląda ona następująco: na 60 ha uprawiana jest kukurydza, 20 ha zajmuje lucerna, 15 ha zboża, a pozostała część to trwałe użytki zielone.
- Na polach w ostatnich latach w związku z suszą ponosimy duże straty. Pomniejszone są przede wszystkim zbiory kukurydzy. Aby zabezpieczyć odpowiednią bazę paszową dla zwierząt, jesienią pola przeznaczone pod kukurydzę obsiewamy mieszanką gorzowską, która wiosną w jakiś sposób rekompensuje nam straty w kukurydzy - przyznaje Krzysztof Nowicki.