Susza w Polsce. Ogrom strat w zbożach, truskawkach i krzewach owocowych [RAPORT]
Poznaliśmy pierwszy raport, oceniający stan zagrożenia suszą w Polsce. Niestety, pierwszy tegoroczny raport IUNG, nie napawa optymizmem.
Susza w Polsce 2024. Pierwszy raport IUNG
Według danych przedstawionych przez Instytut, w pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla naszego kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -92 mm. Dla porównania: w ubiegłym roku, w tym samym okresie wspomniana wartość wynosiła - 29 mm (wówczas na terenie kraju, we wspomnianym okresie, nie odnotowano suszy).
Susza 2024. Gdzie były największe niedobory wody w Polsce
Największe niedobory wody od 21 marca do 20 maja 2024 notowano na terenach Niziny Śląskiej od -150 do-169 mm oraz na obszarze Wyżyny Lubelskiej i Małopolskiej (we wschodniej części) a także we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej od -120 do -149 mm. W północnych oraz w południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze od -50 do-59 mm.
Na pozostałym obszarze Polski niedobory wody wynosiły -60 do -119 mm.
- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych - czytamy w pierwszym raporcie IUNG.
Gdzie występowała susza? O jakie uprawy głównie chodzi?
Jak można przeczytać w raporcie, susza rolnicza występowała na terenie województw: Lubelskiego, Łódzkiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego, Świętokrzyskiego, Opolskiego, Lubuskiego, Mazowieckiego, Kujawsko-pomorskiego, Podkarpackiego, Śląskiego, Zachodniopomorskiego, Warmińsko-mazurskiego, Podlaskiego.
Susza występowała w czterech uprawach:
- Zbóż jarych,
- Zbóż ozimych,
- Truskawek,
- Krzewów owocowych
Susza wśród zbóż jarych
Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. W tym przypadku chodzi aż o 14 województw.
Suszę w tych uprawach notowano aż w 1.025 gminach (41,38% gmin Polski), na obszarze 8,27% gruntów ornych kraju. Mówiąc o województwach - najwięcej gmin objętych suszą odnotowano w woj. lubelskim (199 gmin, co stanowi ponad 93 proc.!). Najmniej w podlaskim (2 gminy).
Susza wśród zbóż ozimych
Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Tu sprawa dotyczy 12 województw.
Notowano ją w 858 gminach (34,64% gmin Polski), na obszarze 5,88% gruntów ornych kraju. Najwięcej gmin znów objęło woj. lubelskie (195 co daje ponad 91 proc. całości). Najmniej w woj. zachodnopomorskim (1 gmina).
Susza w uprawach truskawek
Suszę rolniczą w okresie sześciodekadowym odnotowano również w uprawach truskawek. W sumie na terenie 9 województw.
Notowano ją w 684 gminach (27,61% gmin Polski), na obszarze 4,32% gruntów ornych kraju. Ponownie - najwięcej strat było w woj. lubelskim (185 gmin), najmniej z kolei w woj. podkarpackim (17 gmin).
Susza wśród krzewów owocowych
W przypadku krzewów owocowych suszę odnotowano na terenie 5 województw.
W tych uprawach chodzi o w sumie o 51 gmin (2,06% gmin Polski) - na obszarze 0,17% gruntów ornych kraju. W tym przypadku najwięcej strat odnotowano w woj. dolnośląskim (30 gmin z suszą).
- W okresie zimowym oraz wczesną wiosną zasoby wodne dla ozimin w całym kraju były dobre. Jednakże w kolejnych dniach warunki wilgotnościowe dla roślin uprawnych ulegały ustawicznemu pogorszeniu z uwagi na bardzo wysoką temperaturę marca, kwietnia a także maja oraz wysokie usłonecznienie. Natomiast występujące w tym czasie opady atmosferyczne były zbyt niskie, aby zrekompensować wysoką ewapotranspirację gleb jak i roślin. Takie warunki pogodowe spowodowały, że w aż 14 województwach kraju odnotowano suszę rolniczą w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz krzewów owocowych - podsumowują eksperci z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.
CZYTAJ TAKŻE: Czerwiec, lipiec i sierpień w Polsce z temperaturami powyżej normy
CZYTAJ TAKŻE: Czas mija a wielu rolników wciąż nie ma tych pieniędzy. Co z pomocą suszową?