Susza rolnicza w Polsce dotyczy wszystkich 16 województw i 6 upraw
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach określił aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą we wszystkich 2.477 gminach w Polsce. Największe niedobory wody notowano na obszarze Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu oraz na Nizinie Śląskiej: od -170 do -189 mm. Niewiele niższy deficyt wystąpił na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Na dużym obszarze Polski niedobór wody wynosił od -120 do -149 mm. W północnych oraz w południowych obszarach kraju niedobory były najmniejsze.
Susza rolnicza we wszystkich województwach, w sześciu uprawach
W wyniku warunków wilgotnościowych występujących w kwietniu i maju IUNG-PIB stwierdził suszę rolniczą na terytorium Polski, powodującą straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych. Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich 16 województw, w sześciu uprawach:
- zbóż jarych,
- zbóż ozimych,
- truskawek,
- krzewów owocowych,
- drzew owocowych,
- rzepaku i rzepiku.
Najbardziej ucierpiały zboża jare
Największy zasięg suszy rolniczej zaznaczył się wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1769 gminach (ponad 70% polskich gmin), na obszarze jednej czwartej gruntów ornych kraju. Najgorzej wygląda to w województwie mazowieckim, gdzie susza dotknęła wszystkich gmin i prawie 60% gruntów. Niewiele lepiej jest w lubelskim i łódzkim.
Suszę rolniczą odnotowano także w uprawach zbóż ozimych - w 1593 gminach na prawie jednej piątej wszystkich gruntów ornych. Najbardziej ucierpiały województwa mazowieckie i lubelskie (98 % gmin), a obszarowo to pierwsze - połowa gruntów.
Straty w truskawkach, krzewach i drzewach owocowych
W 1.394 gminach odnotowano straty w uprawach truskawek. Przoduje tutaj województwo lubelskie (98% gmin), ale obszarowo gorzej wygląda to w mazowieckim - prawie połowa powierzchni.
W uprawach krzewów owocowych susza dotknęła prawie tysiąc gmin. Najgorsza sytuacja jest znów w województwie lubelskim (97% gmin i 35% powierzchni).
Na szczęście dużo mniejsze szkody powstały w uprawach drzew owocowych - dotyczą 285 gmin, ale po raz kolejny najbardziej ucierpiało województwo lubelskie.
Upraw rzepaku i rzepiku susza dotknęła w 7 gminach w województwach lubelskim i mazowieckim.
Dalszy wzrost deficytu wody przez zwiększone parowanie z powierzchni gleby
Kwiecień pod względem opadów na terenie kraju był bardzo zróżnicowany. Największe opady notowano w północnej i południowej części kraju wynoszące od 40 do 70 mm (100-180% normy wieloletniej|). Na pozostałej części Polski opady były mniejsze - od 10 do 40 mm (40-100% normy).
W maju najmniejsze opady, poniżej 15 mm, notowano na Mazowszu, Podlasiu, Polesiu Lubelskim oraz na Wyżynie Lubelskiej. Najwyższe, powyżej 50, a nawet 100 mm, wystąpiły na obszarach górskich, w północno-zachodniej oraz w zachodniej części kraju. Do dalszego wzrostu deficytu wody - zwłaszcza we wschodniej Polsce - przyczyniło się jej zwiększone parowanie z powierzchni gleby.