Straty suszowe na uprawach jarych wyniosły około 70%
Jak informuje Izba, żniwa w Wielkopolsce dobiegają końca.
Pogoda w ostatnich dniach bardzo sprzyjała ich dokończeniu, większość powiatów melduje stan zaawansowania żniw na poziomie 92-98% a niektóre 100%.
- To, co zostało jeszcze na polach to raczej wynik zdarzeń losowych, na przykład awarii kombajnu. Zboża po deszczach są wylęgnięte co nieco opóźniło ich sprawny zbiór. Jedynie w powiatach grodziskim, obornickim, chodzieskim, wągrowieckim zaawansowanie żniw jest nieco mniejsze i wynosi 90%. Zdecydowanie najmniej, żniwa są zaawansowane w powiecie złotowskim, bo jest to pomiędzy 70 a 90% w zależności od miejsca. Trwa w tej chwili zbiór słomy, podorywki oraz wysiew międzyplonów - informuje WIR.
Jak kształtowały się plony w Wielkopolsce?
WIR poddała, że plony zbóż kształtują się wokół cyfry 6t/ha.
- Oczywiście pszenica na dobrych stanowiskach plonowała na poziomie 8,5-9 t/ha ale z drugiej strony plony żyta czy pszenżyta, na glebach słabszych wynosiły 2,5-3 t/ha. Kompletnie zawiodły uprawy jare, które nie miały dostatecznej ilości wody do zbudowania plonu - zauważa WIR.
Zdaiem Izby, rolnicy szacują, że straty suszowe na uprawach jarych wyniosły około 70%.
- Plony rzepaku wyniosły około 3,5-4 t/ha. W nie najlepszym stanie jest kukurydza. Ze względu na suszę, w kolbach nie zawiązały się ziarna i są „szczerbate”. Producenci szacują, że te straty wyniosą 30-40% - analizuje WIR.
W dalszej analizie zytamy, że po opadach deszczu, dobrze prezentują się natomiast plantacje buraka cukrowego. W przypadku ziemniaków, wczesne odmiany, jeśli były nawadnianie dały w miarę dobry plon, chociaż bulwy są mniejsze niż zazwyczaj.
- Nawadnianie jest też kluczowe dla pozostałych okopowych, np. buraczków czy ogórka gruntowego. Suszę odczuły pomidory gruntowe. Sucha zgnilizna, która zazwyczaj obejmowała pierwsze grono, w tym roku obejmuje dwa grona. Pierwsze zbiory dają plon na poziomie 40 t/ha, przy średnim plonie z lat poprzednich na poziomie 60 t/ha - podreśla WIR.
Podsumowując, Izba zauważa, że producenci pozostałych okopowych mają nadzieję, że deszcze, które przyszły spowodują, że w przypadku późniejszych zbiorów, plon się odbuduje.
Pomoc suszowa - aplikacja czy komisja?
Krajowa Rada Izb Rolniczych na podstawie informacji z resortu rolnictwa zauważa, że warunkiem ubiegania się o pomoc suszową jest protokół z oszacowania szkód wygenerowany przez aplikację publiczną, a zatem aby uzyskać protokół z oszacowania szkód suszowych należy do 15 października złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem publicznej aplikacji. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
________________________________________
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.