Strajk rolników w Warszawie 27 lutego [TRASA MARSZU, WIDEO, ZDJĘCIA]
W ramach trwającego od dłuższego czasu protestu rolników w Polsce, dziś (27 lutego) w Warszawie zaplanowano wielki marsz.
Strajk generalny rolników. Marsz ostrzegawczy w Warszawie 27 lutego
Przypomnijmy: zgodnie z zapowiedziami, w marszu uczestniczyli także przedstawiciele innych środowisk: myśliwych oraz górników. Zapowiadaliśmy to już wcześniej na naszych łamach:
CZYTAJ WIĘCEJ: Strajk rolników, myśliwych, górników... 27 lutego marsz na Warszawę
Strajk rolników. Wyruszyli od rana autobusami do Warszawy
Pierwsze autobusy wyruszyły z samego rana z poszczególnych miejscowości w Polsce.
Wyjazd producentów kukurydzy i buraków z powiatu gostyńskiego spod cukrowni w Gostyniu / fot. Arkadiusz Misiak
Rada Powiatowa WIR w Jarocinie / fot. Bartosz Banaszak
fot. Rada Powiatowa WIR w Jarocinie / Bartosz Banaszak
fot. Stowarzyszenie KŁOS
Stowarzyszenie KŁOS
Strajk rolników w Warszawie. Tysiące osób na proteście
Zgodnie z danymi warszawskiego Ratusza, organizatorzy protestu zgłosili zgromadzenie na co najmniej 10 tys. uczestników.
Ostatecznie - według szacunków - do Warszawy przyjechało ponad 10 tysięcy rolników. Nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów, marsz przebiegał od samego początku pokojowo.
fot. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
fot. Bartosz Banaszak
fot. Bartosz Banaszak
fot. Bartosz Banaszak
fot. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
ZOBACZ WIDEO:
Strajk rolników. Z delegacją rolników spotkał się marszałek Sejmu, Szymon Hołownia
Z delegacją rolników spotkał się m.in. marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Delegacja uczestniczyła także później na spotkaniu z reprezentantami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak zaznaczają sami rolnicy, nie doszło dziś do żadnego porozumienia z rządem, póki co sytuacja się więc nie zmienia - rolnicy dalej zamierzają protestować w całej Polsce - przynajmniej do czasu, gdy ich żądania zostaną spełnione.
Przypomnijmy: podstawowe żądania rolników to:
- wstrzymanie wprowadzania szkodliwych przepisów unijnych związanych z Zielonym Ładem - rolnicy mówią wprost: Zielony Ład powinien tarfić do kosza
- zatrzymanie niekontrolowanego napływu produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej
- zapewnienie ciągłości produkcji zwierzęcej
--
Strajk rolników w Warszawie 27 lutego 2024. Jak będzie przebiegał marsz? Wideo z trasy
Jak przebiegała trasa marszu?
Zgodnie z zapowiedziami, wszystko ma rozpocząć się od godz. 11.00 - przy Pałacu Kultury i Nauki. Stamtąd ruszy wspomniany marsz: start przy pl. Defilad, później przejście ulicami: Emilii Plater, Al. Jerozolimskie, rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Wiejska, przed gmach Sejmu RP, następnie Piękna, Al. Ujazdowskie przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich 1/3.
ZOBACZ WIDEO Z TRASY:
Strajk rolników w Warszawie. Utrudnienia w stolicy
Marsz rozpoczął się o 11.00, zakończenie zgromadzenia zaplanowano około godziny 15.00.
- W związku z planowanym protestem w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa zostanie powołany sztab z udziałem m.in. Zarządu Transportu Miejskiego oraz policji i Straży Miejskiej. Będzie on monitorował na bieżąco sytuację na ulicach podczas protestu rolników - informowali od rana urzędnicy z Warszawy.
Strajk rolników. Rolnicy z całej Polski w Warszawie
Na protest rolników w Warszawie organizowane były wyjazdy z różnych stron Polski. Angażowali się bezpośrednio zarówno indywidualni rolnicy, jak i poszczególne organizacje, które zapewniały wyjazd autobusami - m.in. izby rolnicze.
Protesty rolników. Marsz gwiaździsty rolników w Warszawie to dopiero strajk ostrzegawczy
Warto zaznaczyć, że już wcześniej środowiska rolnicze zaznaczyły, że wspomniany marsz gwiaździsty, który zaplanowano na wtorek - to dopiero sygnał ostrzegawczy.
Według zapowiedzi - przekazywanych sobie przez media społecznościowe przez samych rolników, ale także według już oficjalnych komunikatów środowisk rolniczych - strajk generalny w Warszawie zaplanowano w dniach 6-7 marca.
CZYTAJ WIĘCEJ: Marsz to dopiero ostrzeżenie. W marcu będzie duży strajk rolników w Warszawie