Spotkanie Kobiet Wiejskich - "Kobiety to dobry klimat"
Koła Gospodyń Wiejskich, w skrócie KGW, to organizacje społeczne działające na terenach wiejskich, skupiające głównie kobiety. No właśnie, głównie, bo nawet w trakcie konferencji zdało sie słyszeć o męskiej części tych licznych organizacji - zatem przynależność do KGW to przywilej już nie tylko dla kobiet.
Kobiety to dobry klimat - Spotkanie Kobiet Wiejskich
Ponad 40 Kół Gospodyń Wiejskich przyjechało do Gdańska, gdzie rozpoczęła się trzydniowa konferencja, której zwieńczeniem będzie finał X edycji konkursu "Skarby zaklęte w szkle".
- Partnerami, którzy tworzą dzisiejszą konferencję są Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz Pomorska Izba Rolnicza - mówi specjalnie dla Wieści Rolniczych Zofia Stankiewicz z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.
Koła Gospodyń Wiejskich - skarbnica potężnej energii
Pierwszy dzień konferencji to prezentacje 40 Kół Gospodyń Wiejskich.
- Ogromny bagaż doświadczeń, smaków, tradycji - tego wszystkiego, czego jesteśmy nauczeni. Koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne - to są te organizacje, które wiedzą, że wieś to jest ich kawałek podłogi, ich pepek świata. Jeśli będziemy to doceniać, szanować i cieszyć się razem z tego, to cóż nam więcej potrzeba do szczęscia - podkreśla Zofia Stankiewicz.
W trakcie prezentacji można było dowiedzieć się, że KGW to nie tylko rozwijanie lokalnej społeczności czy promowanie tradycji i kultury wiejskiej. Współpraca z fundacjami, organizacjami charytatywnymi, dbanie o lokalne kapliczki, czy chociażby wytwarzanie biżuterii czy kursy np. samoobrony - to tylko namiastka tego, czym zajmują się dzisiejsze KGW. To wszystko to wspaniała aktywność, to wulkan pozytywnej energii.
KGW sprzątają serca Polaków i przywracają polskość
Przysłuchując się prezentacjom poszczególnych KGW, nie można nie odnieść wrażenia, że to właśnie te lokalne społeczności stały się dzisiaj ośrodkami fenomenu polskości, bezinteresownej pomocy, współpracy. Zachowanie naszej kultury, tradycji to oczywiście ważny element działalności KGW, ale równie ważne jest przywracanie poczucia, że spędzony wspólnie czas daje motywację do działania, aktywności - czyli odwrotność do negatywnego trendu zamykania się Polaków w domach, przy filmach, grach komputerowych. Być może to właśnie w tych organizacjach znajdziemy lek na brak empatii.
Majac na względzie to, co dzieje się w tych społecznościach istotne jest, by wspierać działalność kół gospodyń wiejskich.
- Projekt, który jest realizowany, jeśli chodzi o możliwość wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich, otworzył potężną energię, która jest na wsiach. Teraz wieś to nie tylko rolnicy - podkreśla Zofia Stankiewicz.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.