Soja w praktyce - eksperci dzielili się wiedzą [SEMINARIUM ONLINE]
Odbyła się ona 2 marca w Jarocinie w studio Południowej Oficyny Wydawniczej, wydawcy "Wieści Rolniczych" na platformie CLICKMEETING. Jako pierwszy wystąpił dr inż. Marcin Markowicz, rolnik, ceniony specjalista produkcji roślinnej, który zdobywał doświadczenie w gospodarstwach wielkotowarowych. Ekspert mówił o soi jako źródle cennego białka i nie tylko.
“Soja - ratunek dla żyzności gleb. Jakie odmiany są potrzebne rolnikom?” - nad tym zganieniem w kolejnej prezentacji pochyliła się mgr inż. Agnieszka Osiecka, główny specjalista Zakładu Badania i Oceny Wartości Gospodarczej Odmian - Pracowni Badania WGO Roślin Pastewnych Oleistych i Włóknistych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
Po wystąpienia ekspertki nastąpiła krótka przerwa. W jej trakcie wyemitowano filmik promujący platformę “I-eko, I-logicznie”. Celem tego projektu jest przekazanie najaktualniejszej wiedzy, zastosowanej praktycznie, dotyczącej ochrony środowiska w taki sposób, aby uwzględnić ekonomiczne aspekty produkcji rolniczej.
“Soja jako element podnoszący poziom bioróżnorodności w gospodarstwie. Jak ją uprawiać? - taki był tematem trzeciego wystąpienia - dr inż. Krzysztof Gawęckiego, wiceprezesa Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Podczas seminarium nie zabrakło także panelu dyskusyjnego. Uczestnicy spotkania dopytywali m.in. o sposoby odchwaszczania plantacji. Poruszali również wątek doboru odmian.
Organizatorem tego przedsięwzięcia była redakcja “Wieści Rolniczych”. Na wydarzenie zarejestrowało się w sumie 230 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. rolnicy z południowych województw naszego kraju, w których z roku na rok powierzchnia uprawy soi wzrasta: 5 z Opolszczyzny, 6 z Dolnego Śląska, 7 z Lubelszczyzny, 5 z Małopolski i 6 z Podkarpacia. Wśród zarejestrowanych pojawili się również uczniowie: 53 z Wielkopolski, 20 z woj. kujawsko-pomorskiego, 20 z woj. dolnośląskiego oraz 26 z woj. lubelskiego.
Dzięki udziałowi w semianrium jej uczestnicy mieli możliwość poznania pozytwnych aspektów uprawy soi. Wśród nich warto wskazać:
-
wiązanie azotu z powietrza, korzystne oddziaływania na glebę i rośliny następcze w płodozmianie,
-
poprawa bilansu paszowego i białkowego w kraju,
-
alternatywa dla importowanych pasz GMO,
-
zwiększenie bioróżnorodności w uprawie roślin.
Posłuchaj i przeczytaj także: