Sałata lodowa - jak pielęgnować tę odżywczą roślinę?
Sałata lodowa to bardzo odżywcza roślina. Należy ją starannie pielęgnować. Trzeba pamiętać o przerywce. Wykonujemy ją, gdy rośliny wytworzą pierwsze liście właściwe. Później przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne, m.in. spulchnianie, odchwaszczanie oraz dokarmianie roślin. Zbiór przeprowadza się, gdy główki są zawiązane i dość twarde.
Coraz więcej osób chce się zdrowo odżywiać. Do swojego menu wprowadza różne gatunki sałat. - Na rynku znajduje się duży wybór sałat różniących się budową liści. Można uprawiać sałaty tworzące główki (sałata krucha czyli lodowa), tworzące rozety liści o różnym kształcie (sałata liściowa), luźno zwinięte główki lub wzniesione, sztywne rozety całobrzegich liści (sałata rzymska), oraz takie, których liście wyrastają na pędzie (sałata łodygowa) – wymienia Dorota Piękna-Paterczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Oddział w Marszewie. Największym powodzeniem cieszą się sałaty masłowa i krucha.
Sałata krucha znana także pod nazwą sałata lodowa tworzy duże – około 800g - główki. Ma również twarde i sztywne liście, które są jednak kruche, soczyste i smaczne. Dobrze przystosuje się do uprawy polowej. Jej odmiany dają 3-4 krotnie wyższy plon aniżeli sałaty masłowej. - W doborze odmian znajdują się odmiany Samba i Olimp, które nadają się do uprawy w gruncie późną wiosną i latem oraz odmiana Crispino polecana do uprawy zarówno w terminach wczesnych, jak i późniejszych – radzi specjalistka. Dla sałaty najlepsze są gleby gliniasto-piaszczyste o odczynie zbliżonym do obojętnego (od 6,0 do 6,5). Ziemia powinna być dobrze uprawiona. Jesienią należało wykonać głęboką orką, a wiosną wyrównać powierzchnię i spulchnić. Sałata najkorzystniej plonuje w pierwszym roku po oborniku. Najlepiej uprawiać sałatę po ogórku, buraku ćwikłowym, szpinaku, cebuli i kukurydzy cukrowej. - Nie jest wskazana uprawa sałaty po sałacie ze względu na substancje toksyczne, które wytwarzają się podczas rozkładu resztek pożniwnych oraz na rozwój mikroorganizmów wywołujących choroby korzeni – wyjaśnia Dorota Piękna-Paterczyk. Roślina ta ma niewielkie wymagania w stosunku do temperatury. Pomimo wysokiego zapotrzebowania na wodę nie znosi jej nadmiaru w glebie. Podczas ciepłej, mokrej aury gniją główki. Sałatę kruchą można uprawiać zarówno z siewu wprost do gruntu, jak i z rozsady. Produkcję rozsady należy rozpocząć 6 tygodni przed terminem sadzenia w pole. Sadzi się ją do gruntu, po okresie przymrozków w rozstawie 50x30 cm lub 45x35 cm. Z kolei wysiew nasion do gruntu przeprowadza się wczesną wiosną. Kolejne można wykonać aż do połowy czerwca, aby zdążyły zawiązać główki nim nastaną przymrozki.
Chcąc mieć jak największy plon, należy dbać o rośliny. Trzeba pamiętać o przerywce. Wykonujemy ją, gdy rośliny wytworzą pierwsze liście właściwe. Później przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne, m.in. spulchnianie, odchwaszczanie oraz dokarmianie roślin. Zbiór przeprowadza się, gdy główki są zawiązane i dość twarde. Nie należy ich wycinać zaraz po deszczu, gdyż gniją i nie można ich transportować. - Główki sałaty kruchej mogą być przechowywane w temperaturze 00C i wilgotności powietrza 90-95% przez okres około 2 tygodni – mówi specjalistka.