Rzeźnie rolnicze - jakie warunki?
Rolnicy będą mogli uruchomić rzeźnie na terenie swoich gospodarstw. Jakie kryteria będą musieli spełnić?
Pojawił się projekt rozporządzenia ministra rolnictwa "w sprawie wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw".
W mini-ubojni w gospodarstwie będzie można ubijać dziennie 1-2 krowy, 6-10 świń i 25 kur. Rolnik będzie mógł poddawać ubojowi zwierzęta pochodzące z jego gospodarstwa, jak i te należące do innych gospodarzy z tego samego powiatu. Możliwy będzie dodatkowo rozbiór pozyskanego mięsa.
Zgodnie z nim łączna liczba zwierząt poddawanych ubojowi w rzeźni rolniczej, powinna wynosić rocznie nie więcej niż, w przypadku:
1) drobiu albo zajęczaków - 50 000 sztuk;
2) ptaków bezgrzebieniowych - 30 sztuk;
3) świń o wadze:
a) powyżej 100 kilogramów - 1500 sztuk;
b) 15-100 kilogramów - 2000 sztuk;
c) poniżej 15 kilogramów - 6000 sztuk;
4) owiec albo kóz o wadze:
a) powyżej 15 kilogramów - 3000 sztuk;
b) poniżej 15 kilogramów - 6000 sztuk;
5) bydła albo koni:
a) w wieku powyżej 3 miesięcy - 300 sztuk;
b) w wieku poniżej 3 miesięcy - 600 sztuk;
6) kopytnych zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych - 600 sztuk.
Podmiot prowadzący rzeźnię rolniczą nie powinien produkować więcej niż 5 ton mięsa bez kości w tygodniu. Warunkiem prowadzenia takiej działalności jest spełnienie wymagań sanitarno-weterynaryjnych. W związku z tym trzeba będzie regularnie rzeźnie czyścić i odkażać, a do tego będą potrzebne odpowiednie narzędzia i środki, a także stanowisko do mycia rąk. Do tego rolnicza rzeźnia musiała będzie być wyposażona w przynajmniej jedno urządzenie chłodnicze do przechowywania mięsa.
Mięso pozyskane w takich miejscach będzie mogło trafić wyłącznie na polski rynek. Ma być oczywiście oznakowane zgodnie z wymogami weterynaryjnymi.
Szczegóły w projekcie rozporządzenia poniżej.