Rynki rolne - sytuacja się poprawia?
Jeszcze miesiąc temu mówiło się o widmie kryzysu gospodarczego także w rolnictwie. Dzięki zniesieniu restrykcji wywołanych koronawirusem na wielu rynkach rolnych sytuacja stabilizuje się.
Aktualną analizę tego, co dzieje się w branży rolnej przedstawił Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W jego opinii zmiany zachodzące w ostatnich miesiącach, a nawet tygodniach są bardzo dynamiczne. Jest to spowodowane m.in. znoszeniem przez wiele krajów obostrzeń, które utrudniały lub całkowicie blokowały handel międzynarodowy i krajowy.
Jak sytuację na rynkach rolnych ocenia WIR? Oto komentarz:
1. Rynek mleka
Ceny skupu mleka ustabilizowały się na poziomie 1,35-1,4 zł. Nie mamy dalszych sygnałów o ograniczaniu skupu mleka przez mleczarnie. Komisja Europejska uruchomiła mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania mleka w proszku i masła. Ze względu na warunki atmosferyczne (brak opadów w kwietniu) produkcja mleka nie zaczęła się jeszcze rozpędzać.
2. Trzoda chlewna
Po ostrym tąpnięciu i spadku do poziomów nawet 3,8 zł/kg żywca, nastąpiło odbicie i powolny wzrost ceny żywca wieprzowego. Na dzisiaj średnia cena wynosi około 5,30 zł/kg żywca, przy dosyć dużej rozpiętości. Duże promocje cenowe na mięso wieprzowe w sieciach detalicznych oraz przeciąganie odbiorów przez firmy kontraktujące świadczą o tym, że mniejsze ilości mięsa wyjeżdżają z Europy do Chin. Chiny odbudowały częściowo swoje pogłowie oraz w większym stopniu importują wieprzowinę z USA.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o braku możliwości zrekompensowania rolnikom ze strefy niebieskiej strat wynikających z obniżonych cen skupu. W wyniku naszych działań w strefie niebieskiej wokół Więckowic, udało podnieść się cenę z 2,20 zł/kg do 4 zł/kg. Komisja Europejska nie przewiduje żadnej interwencji na rynku wieprzowiny. Nadchodzą do nas sygnały, że ze względu na zamknięcie rzeźni w Niderlandach oraz w Niemczech, do Polski mogą trafić duże partie tuczników, co znowu zachwieje rynkiem. Podjęliśmy już interwencję w tej sprawie.
3. Żywiec wołowy
Ceny skupu żywca wołowego zaczęły rosnąć. Nie osiągają jednak jeszcze poziomów sprzed roku. Rozpiętość cen jest znaczna i wynosi od 5,20 do 9,00 zł/kg żywca. Komisja Europejska uruchomiła mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wołowiny. „Odmrażanie” gospodarek oraz powrót gastronomii może sprzyjać dalszemu wzrostowi cen.
Czytaj także: W przyszłym roku na rynku zabraknie bydła?
4. Żywiec drobiowy
Po dramatycznej zapaści, ceny lekko drgnęły w górę i wynoszą ok. 3,00 zł/kg żywca. Drób jest podstawowym surowcem używanym w gastronomii, w całej Europie. „Odmrażanie” gospodarek oraz powrót gastronomii może sprzyjać dalszemu wzrostowi cen. Komisja Europejska nie przewiduje żadnej interwencji na rynku drobiowym. Bardzo niskie ceny drobiu w sieciach (filet – ok. 8-9 zł/kg, ćwiartka – 2,5 zł/kg) świadczą o znaczącym spadku eksportu tego mięsa z Polski.
5. Rynek warzyw i owoców
Po między innymi kilku naszych interwencjach, MRiRW oraz GIS uregulowały sprawę przyjazdu i pracy cudzoziemców w gospodarstwach rolnych w Polsce. Testy CPR mają odbywać się na koszt budżetu państwa, w systemie drive-through. Póki co ceny warzyw i owoców są wysokie. W sieciach detalicznych dominują produkty z importu (Hiszpania, Francja, Holandia). Kilka sieci detalicznych ogłosiło ostatnio zamiar regionalizacji zakupów w miejsce zakupów centralnych. Jeśli rzeczywiście, takie zasady zostaną wdrożone to pomoże to polskim producentom, którzy lokalnie mogą zaoferować mniejsze partie produktów.
6. Zboża
Notowania pszenicy konsumpcyjnej z nowych zbiorów, na giełdzie MATIFF - 184,50 euro/t. Po wzroście cen zbóż, ich poziom utrzymuje się na stabilnym poziomie. Wysoki kurs euro sprawie, że polski eksport staje się bardziej atrakcyjny.