Rolnicy w Sejmie - chcieli spotkania z premierem
Wczoraj rolnicy ze związku rolniczego "Orka" rozpoczęli w Sejmie "strajk okupacyjny". Jak zaznaczali, ich głównym oczekiwaniem jest bezpośrednia rozmowa z premierem Donaldem Tuskiem. W międzyczasie z rolnikami spotkał się m.in. minister rolnictwa i rozwoju Czesław Siekierski. Szef resortu wziął wczoraj także udział w zaplanowanym wcześniej spotkaniu z prezydium NSZZ RI „Solidarność”, organizatorem dzisiejszego strajku rolników.
Protest rolników "Precz z Zielonym Ładem" - rozmowy w sejmie
Sprzeciw wobec prowadzonej obecnie polityce klimatycznej w Unii Europejskiej, która bardzo mocno uderza w rolnictwo - to główny cel dzisiejszej manifestacji rolników, jaką zaplanowano w Warszawie. Protest zorganizowany został przez NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ RI „Solidarność”, a jego hasłem przewodnim jest: "Precz z Zielonym Ładem".
Czesław Siekierski, minister rolnictwa szukał rozwiązań z rolnikami w sejmie.
Z protestującymi rozmawiał także Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
- Tematy poruszane podczas spotkania zaproponowała strona związkowa. Rozmowa dotyczyła m.in. stanu realizacji uzgodnień z Jasionki oraz bieżącej sytuacji rynkowej. Wśród poruszonych zagadnień minister Czesław Siekierski omówił możliwości zwiększenia wsparcia hodowli zwierzęcej i wsparcia dla producentów owoców miękkich w związku z trudną sytuacją rynkową. Przedstawiciele rolników przedstawili swoje stanowisko dotyczące konieczności utrzymania Funduszu Ochrony Rolnictwa. Spotkanie było także okazją do prezentacji konkluzji na temat praktycznych aspektów realizacji ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw. Zaprezentowane zostały także możliwości zwiększenia wsparcia produkcji ekologicznej dla działań inwestycyjnych i modernizacyjnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strajk rolników 10 maja 2024 w Warszawie
Strajk rozpoczął się o godz. 12.00 na Placu Zamkowym w stolicy.
Planowana trasa przejścia uczestników prowadzić będzie przez:
- ul. Krakowskie Przedmieście,
- ul. Nowy Świat,
- ul. Świętokrzyska,
- ul. Marszałkowska,
- Rondo R. Dmowskiego,
- Al. Jerozolimskie,
- Rondo Ch. de Gaullea,
- ul. Nowy Świat,
- Plac Trzech Krzyży i
- ul. Wiejska (gdzie o godz. 22.00 planowane jest zakończenie manifestacji).
Przypomnijmy: ostatnia duża manifestacja w Warszawie odbyła się 6 marca. Nie brakowało wówczas wielu emocji, wobec niektórych osób policja użyła gazu, sami rolnicy mówili z kolei o prowokacji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rolnicy po proteście w Warszawie. "Potrzebujemy debaty, a nie prowokacji"
W związku z tym stołeczna policja poinformowała już wcześniej, że w zabezpieczenie protestu 10 maja 2024 zaangażowani będą policjanci ze wszystkich jednostek podległych Komendantowi Stołecznemu Policji w tym: prewencji, ruchu drogowego, służby kryminalnej, a także zespołu antykonfliktowego, którego zadaniem jest zapobieganie sytuacjom kryzysowym i łagodzenie emocji. Dzięki wsparciu Komendanta Głównego Policji o bezpieczeństwo będą także dbali policjanci z innych garnizonów.
- Pamiętajmy, że każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, natomiast nie mogą one naruszać obowiązujących przepisów prawa i nieść za sobą zagrożeń dla życia i zdrowia innych osób - podkreślają w stosownym komunikacie funkcjonariusze z KSP.