Rolnicy nie są w stanie dotrzymać terminu - co z planem nawożenia?
Jak zauważa KRIR, zgodnie z wymogami praktyki, rolnicy są zobowiązani do posiadania planu nawozowego opracowanego w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności lub do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku składania wniosku. Jednak z powodu obecnego opóźnienia w analizie próbek glebowych, wielu rolników nie będzie w stanie dotrzymać tego terminu.
KRIR interweniuje do ministra rolnictwa
Krajowa Rada Izb Rolniczych zdecydowała się podjąć interwencję i napisac do ministra rolnictwa wniosek o wydłużenie terminu.
- Terminowe sporządzenie planów nawozowych ma kluczowe znaczenie dla skutecznego wdrażania ekoschematu „Rolnictwo węglowe". Niemniej jednak, obecna sytuacja z opóźnieniami w analizach glebowych stawia rolników w niekorzystnej sytuacji i może uniemożliwić im dotrzymania tego terminu - zauważa w pismie do szefa resortu rolnictwa Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz.
W związku z zaistniałą sytuacją KRIR wystosowała do ministra rolnictwa zdecydowną prośbę.
- Zwracam się do Pana Ministra o podjęcie działań w celu wydłużenia terminu sporządzenia planu nawozowego dla rolników uczestniczących w praktyce "Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia". Wnioskuję, aby termin ten został wydłużony do 15 października, co pozwoliłoby rolnikom na dostosowanie się do nowych warunków i przygotowanie planów nawozowych w terminie.
Rozumiem, że terminy są istotne dla efektywności wdrażania ekoschematu, ale biorąc pod uwagę trudności, z jakimi obecnie borykają się rolnicy w opracowaniu planów nawozowych, jestem przekonany, że wydłużenie terminu umożliwi im spełnienie wymogów - argumentował Wiktor Szmulewicz.
Jak sporządzić plan nawozowy?
Do wykonania planu nawozowego resort rolnictwa poleca bezpłatną aplikację INTER-NAW
- Zachęcamy do sporządzania planu nawozowego przy użyciu bezpłatnej aplikacji INTER-NAW, opracowanej do sporządzania planów nawożenia azotem oraz prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem a także umożliwiającej sporządzenie pełnego planu nawozowego (N, P, K, Ca, Mg) na podstawie badań agrochemicznych gleby - informuje ministerstwo rolnictwa.
Aplikacja INTER-NAW:
- jest dostosowana do wielu wymogów, w tym tych wynikających z programu azotanowego (np. wprowadzono zmiany w zakresie współczynników przeliczeniowych DJP, wprowadzono nowe wartości i nowe grupy zwierząt do uwzględnienia przy wyliczaniu średnich rocznych wielkości produkcji nawozów naturalnych i koncentracji azotu zawartego w tych nawozach, wprowadzono nowe wartości dla użytków zielonych odnoszące się do zasobów azotu mineralnego w glebie);
- umożliwia np. przesyłanie danych wejściowych z różnych komputerów.
Skąd można pobrać aplikację INTER-NAW? Jak informuje resort rolnictwa INTER-NAW wraz z instrukcją korzystania z aplikacji jest dostępny nieodpłatnie na stronie www.schr.gov.pl - z możliwością wykorzystanie za pośrednictwem strony internetowej lub po zainstalowaniu na dowolnym komputerze osobistym.
_____________________________________
Żniwa 2023 - jakie plony rzepaku ozimego? - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.