Rolnicy domagają się natychmiastowej pomocy po nawałnicach
W nocy z 13 na 14 lipca, powiat jędrzejowski i gmina Moskorzew w powiecie włoszczowskim zostały dotknięte przez gwałtowną burzę i wichury.
Nawałnice dotknęły także rolników w innych częściach Polski. Jednak największe gradobicia i najostrzejsze burze miały miejsce w województwie świętokszyskim i małopolskim. Minister w celu ustalenia formy pomocy spotkał się z rolnikami - pisaliśmy o tym TUTAJ.
Rwące potoki, grad, powalone drzewa, uszkodzone uprawy i budynki - efekty nawałnic w powiatach jędrzejowskim i włoszczowskim
Najbardziej w powiagtach jędzejwoskim i włoszczowskim ucierpiały gminy Słupia, Małogoszcz, Nagłowice, Oksa, Sędziszów i Sobków.
- Ulice zamieniły się w rwące potoki. Grad oraz powalone drzewa uszkodziły domy, budynki gospodarcze, spichlerze, sprzęt rolniczy i samochody. Na wielu drogach były utrudnienia, a niektóre odcinki były nieprzejezdne. Porywisty wiatr zniszczył wiele domowych elewacji, dachów, płotów. Żywioł spustoszył uprawy. Rolnicy oczekują natychmiastowej pomocy i wsparcia. Najbardziej poszkodowane są uprawy kukurydzy, rzepaku, grochu i pszenicy (szacuje się zniszczenia w uprawach rolnych do 95%) - podaje Świętokrzyska Izba Rolnicza.
Rolnicy chcą natychmiastowej pomocy, by uniknąć bankructwa
Świętokrzyska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra o:
- ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie dotkniętego kataklizmem powiatu jędrzejowskiego i gminy Moskorzew powiat włoszczowski,
- uruchomienie w trybie natychmiastowym z rezerwy finansowej Rządu i wypłatę zaliczkowo poszkodowanym rolnikom środków finansowych na bieżące potrzeby gospodarstwa i rodziny, tak by mogli przetrwać ten trudny okres,
- częściowe umorzenie kredytów lub odroczenie ich spłaty na przyszły rok, gdyż brak dochodów w poszkodowanych gospodarstwa uniemożliwi spłatę rat,
- umorzenie i ulgi w płatnościach podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości,
- ulgi z tytułu ubezpieczenia społecznego w KRUS,
- wypłatę zaliczek z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na poczet dopłat bezpośrednich.
Trwa szacowanie szkód po nawałnicach
Interwencja i pomoc dla rolników jest pilnie potrzebna.
- Do akcji pomocowej zaangażowani zostali przedstawiciele Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, urzędy gmin, służby porządkowe, rolnicy z sąsiednich powiatów. Szeroko zakrojone działania instytucji oraz wsparcie Rządu umożliwi przetrwanie gospodarstw rolnych - informuje Świętokzyska Izba Rolnicza.
W imieniu zarządu ŚIR Stanowisko/Apel podpisał prezes Mirosław Fucia. Pismo zostało skierowane do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z powiadomieniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz urzędów miast i gmin.
Obecnie trwa także szacowanie szkód i usuwanie skutków nawałnicy. Skontaktowaliśmy się z Urzędami Wojewódzkimi w Polsce, by ustalić jak sytuacja wygląda w poszczególnych województwach.