Rolnicy chcą ubezpieczeń od przymrozków i gradu
Gdy późnowiosenne przymrozki i gwałtowne gradobicia zniszczyły hektary upraw, rolnicy liczyli na wsparcie ubezpieczycieli. Jednak zamiast obiecanej ochrony, spotkali się z brakiem ofert obejmujących te najbardziej niszczycielskie ryzyka. Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej unikają zabezpieczania upraw przed przymrozkami i gradem, co stawia sadowników i producentów warzyw w wyjątkowo trudnej sytuacji.
Firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać od przymrozków i gradu
- Firmy ubezpieczeniowe proponują w swoich ofertach tylko ubezpieczenie wybranych ryzyk, które zwykle nie występują na masową skalę. Jest to zdaniem rolników, szczególnie niekorzystne w sadownictwie i warzywnictwie, gdzie firmy nie chcą ubezpieczać od przymrozków lub gradu - informuje IR w Opolu.
Rolnicy podkreślają, że obecny rok pokazał, że właśnie przymrozki i grad powodują ogromne straty w plonach. Anomalia i gwałtowne zjawiska pogodowe potrafią zniszczyć plantację na kilka lat.
Gospodarze z ubolewaniem zaznaczają, że niewielu rolników mogło ubezpieczyć uprawy od najgroźniejszych ryzyk, ponieważ firmy ubezpieczeniowe nie miały tego w ofercie. Bywało też, że oferta była uruchomiona tylko na krótki czas i niewielu rolników mogło zawrzeć umowy.
Rolnicy chcą nowego systemu ubezpieczeniowego z dopłatą do składki z budżetu państwa
Zdaniem samorządu rolniczego, należałoby wprowadzić nowy system ubezpieczeń pakietowych z dopłatą do składki z budżetu państwa.
- Taka zmiana mogłaby być poprzedzona powołaniem zespołu ds. nowelizacji ustawy z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych. Taką formą ubezpieczenia będą szczególnie zainteresowani sadownicy i producenci warzyw - podaje Izba Rolnicza w Opolu.
Jak czytamy w piśmie KRIR do ministerstwa, dla rolników ważne jest również by zakłady korzystające z dotacji do składek miały takie same Ogólne Warunkki Ubezpieczeń oraz by skrócić okres karencji* do 3, maksymalnie do 7 dni.
Jaka jest odpowiedź ministerstwa?
W odpowiedzi na wniosek IV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący ubezpieczenia upraw sadowniczych i warzywnych, MRiRW informuje, że Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU) określają m.in. rodzaj ubezpieczenia, prawa i obowiązki stron, czas trwania umowy, sposób ustalania składki i szkody. Każdy zakład ubezpieczeń samodzielnie określa treść OWU, co pozwala rolnikom wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Ujednolicenie OWU ograniczyłoby możliwość wyboru i rozwój produktów ubezpieczeniowych. OWU mogą zawierać postanowienia o karencji, aby uniknąć sytuacji, w której ubezpieczony zna ryzyko wystąpienia zdarzenia. Prognozy pogody umożliwiają przewidzenie niektórych zdarzeń, co bez karencji mogłoby skutkować nadużyciami.
Dodatkowo, skrócenie karencji do 7 dni spowodowałoby wzrost składek, co mogłoby negatywnie wpłynąć na rolników zobowiązanych do zawarcia ubezpieczenia.
Pełna treść odpowiedzi MRiRW: