Rogale świętomarcińskie - przepisy. Skąd wywodzi się tradycja? [ZDJĘCIA]
- 1/4
- następne zdjęcie
Rogale świętomarcińskie na 11 listopada. Skąd wywodzi się tradycja? Najlepsze przepisy!
W niedzielę wielkie święto - 11. Listopada. W tym dniu na polskich stołach (a zwłaszcza wielkopolskich) nie może zabraknąć rogalików - koniecznie z białym makiem.
Skąd wywodzi się ten zwyczaj? Swoje źródła ma jeszcze z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub w zastępstwie - z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta, według Wikipedii, interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.
Setki sprawdzonych przepisów kulinarnych, porady dla gospodyń!!!!
W Poznaniu tradycja wypieku rogali świętomarcińskich na 11 listopada istniała już na pewno w 1860, kiedy to opublikowano w „Dzienniku Poznańskim” najstarszą dziś znaną reklamę rogala świętomarcińskiego. Jak czytamy na Wikipedii, popularna jest jednak legenda, że tradycja w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 1891. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, który pracował w pobliskiej cukierni, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo.
Chętnie kupujemy rogaliki w ulubionych piekarniach i ciastkarniach. Z przyjemnością także sami je przygotowujemy. Zdradzamy więc jak zrobić pyszne rogaliki :)
- 1/4
- następne zdjęcie