Rekordy kukurydziane 2022
Uprawy
Aktualizacja:
Kolejny rok za nami. Kolejne zbiory kukurydzy na ziarno także. Czas zatem na małe, wstępne podsumowania. Tym razem na naszych łamach prezentujemy gospodarstwa z rekordowymi plonami, wskazane przez firmy nasienne
Spis treści:
TOP NASIONA
Plantator: GR Bożena Szlachetka z Dębówki w powiecie żuromińskim (Mazowsze), uprawia kukurydzę na powierzchni 16 ha.
Wynik: 17480 kg/ha; 32% wilgotności; powierzchnia pola 4,5 ha.
Odmiana: DIGITAL - jedna z najnowszych odmian w Top Nasionach. To wysoko produktywna, typowo ziarnowa odmiana o FAO 240 zapewniająca maksymalną opłacalność uprawy. W polskich badaniach COBORU i Niemieckich LSV w 2021 roku plony wynosiły ponad 15 ton suchego ziarna z ha . Wprowadzona do gospodarstw po raz pierwszy w 2022 r., od razu zdobyła uznanie, plonując średnio na poziomie kilkunastu ton z ha. W najlepszych gospodarstwach, ale wcale nie najlepszych glebach, plony zbieranego ziarna Digital przekraczały nierzadko 17 ton z ha.
Klasa ziemi: III b; przedplon pszenżyto
System uprawy: orka wiosenna
Nawożenie: wyłącznie organiczne - obornik 30t/ha pod orkę + gnojowica wiosną 30 tys. l /ha
PROCAM
Plantator: Zdzisław Cwanek z Nowej Wsi Niemczańskiej w woj. dolnośląskiem.
Wynik: 19,792 t/ha przy wilgotności 14% (oficjalny rekord polski w plonie kukurydzy)
Odmiana: GLUMANDA 280. Jest to typowa odmiana dentowa przeznaczona do użytkowania na ziarno. Wyróżniają się bardzo wysokim potencjałem plonowania, co zostało potwierdzone w m.in. w doświadczeniach COBORU w 2018-2019, jak również w produkcji polowej. Odmiana wydaje duże plony ziarna o niskiej wilgotności, na co ma wpływ budowa ziarniaka i kolby. Rośliny o średniej wysokości o sztywnych łodygach odporne na wyleganie, wykształcające masywną i mocną zaziarnioną kolbę. Odmiana dobrze radzi sobie w warunkach suszy, toleruje również słabsze stanowiska.
AKTUALNE CENY KUKURYDZY W SKUPACH. KLIK
IGP POLSKA
Plantator: Jan Marzec z powiatu Ząbkowice Śląskie w województwie dolnośląskim, uprawiający kukurydzę na areale 60-75 ha, głównie na glebach klasy III
Wynik: 16,532 t przy wilgotności 14%
Odmiana: Hardware - odmiana o FAO 260, mieszaniec pojedynczy (SC), grupa średnio późna. Odmiana zarejestrowana jako nr 1 w plonie ziarna w grupie za lata badań rejestrowych COBORU 2017-2018 z wynikiem 107% wzorca. W badaniach COBORU PDO 2021 plon ziarna wynosił do 16,63 t/ha przy 14% wilgoci, a jego wilgotność była najniższa (ponownie nr 1) pod względem wszystkich odmian badanych w grupie. Ziarno typu pośredniego z przewagą DENT.
System uprawy: bezorkowy
Nawożenie: 250 kg NPK oraz 400 kg mocznika. Dzięki temu rolnik uzyskał tak dobry wynik w plonowaniu kukurydzy, która osiąga nawet do 22 rzędów w kolbie i ponad 40 ziaren w rzędzie.
RAGT
Producent: Adam Kaszuba z miejscowości Zawalów Kolonia w powiecie zamojskim (woj. lubelskie), uprawiający kukurydzę na areale ok. 35 ha.
Wynik: 15,4 t/ha (w przeliczeniu na 14%)
Odmiana: RGT Exxact - odmiana o FAO 260-270, mieszaniec pojedynczy, o ziarnie typu dent od firmy Ragt. Tworzy rośliny wysokie. Posiada dobry wigor początkowy i dobre zapylenie. Zarówno części wegetatywne, jak i kolba RGT Exxact odznaczają się bardzo wysoką zdrowotnością. RGT Exxact to odmiana o bardzo wysokim potencjale plonowania potwierdzonym zarówno doświadczeniami COBORU, jak i wynikami w produkcji polowej. Charakteryzuje się bardzo dobrym oddawaniem wody z ziarna, co daje wymierne korzyści w kosztach suszenia.
Klasa ziemi: II; przedplon:kukurydza, pszenica ozima
System uprawy: orkowy, orka jesienna
Nawożenie: Wapno defekacyjne 10 t/ha jesień, wiosna - Vervactor nawóz potasowy K(Ca, Mg, Na, S) 30(+15+3+5,5+22) - dawka 250 kg/ha, fosforan amonu 18-46 (Polidap) do podsiewacza w dawce 150 kg/ha, mocznik 46N - dawka 300 kg /ha
Czytaj także: