Ptasia grypa w woj. lubelskim!
Wirusa potwierdzono na kilku fermach drobiu.
O potwierdzeniu ogniska ptasiej grypy w laboratorium we wtorek, 31 grudnia 2019 roku Główny Inspektorat Weterynarii poinformował na swojej stronie internetowej w czwartek, 2 stycznia. Jak podał ptasia grypa zaatakowała co najmniej trzy fermy drobiu, które znajdują się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Wszystkie utrzymują indyki.
Czytaj także: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ptasiej grypy
Ptaki z zakażonych stad, które jeszcze nie padły w wyniku HPAI zostaną poddane uśmierceniu i utylizacji. Szacuje się, że będzie trzeba zlikwidować około 30 – 40 tys. ptaków. Wdrażane są także procedury ograniczające dalsze rozprzestrzenianie wirusa do czego zobowiązuje w takiej sytuacji prawo unijne.
Główny Lekarz Weterynarii w dniu 31 grudnia 2019 r. poinformował Komisję Europejską o wystąpieniu ptasiej grypy za pośrednictwem systemu ADNS.
Czytaj także: Produkcja jaj z chowu klatkowego - czy zniknie z Polski?
Według Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz grypa ptaków, której ognisko potwierdzono w województwie lubelskim, może przysporzyć polskiemu drobiarstwu niewyobrażalne problemy.
- Kilkanaście godzin po potwierdzeniu wirusa grypy ptaków w Polsce branża drobiarska wstrzymała oddech w oczekiwaniu na decyzję władz weterynaryjnych z Chin i RPA. Grypa ptaków z lat 2016-17 skutecznie wyrzuciła nas z obu tych rynków. Cały czas mamy nadzieję, że tym razem będzie inaczej, że Chiny i Południowa Afryka zechcą uznać „regionalizację”, czyli wyłączenie z międzynarodowego handlu jedynie niewielkiej części obszaru kraju, a nie całego terytorium. Niestety te nadzieje mają bardzo wątłe podstawy - komentuje KIPDiP.
Jak dalej podaje izba zrzeszająca producentów drobiu, miesięcznie do RPA nasz kraj eksportuje między 3,5 a 5 tys. ton drobiu, a do Chin od 2 do 3 tys. ton. Ewentualna utrata obu tych rynków będzie oznaczała duże straty dla zakładów oraz spadek cen żywca dla rolników w Polsce. - Na pocieszenie można dodać, że część zablokowanego eksportu do Chin trafi do Hongkongu, który z całą pewnością zastosuje procedurę „regionalizacji”, niestety w Hongkongu skazani jesteśmy na dużo niższe marże niż w Chinach - dodaje Izba.
Jeszcze we wtorek, 31 grudnia odbyło się posiedzenie powiatowego i wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. W dniu 1 stycznia 2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie nr 1 Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego. Zgodnie z wydanym rozporządzaniem określono obszar zapowietrzony i zagrożony w promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska obejmujący:
- obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków obejmujący następujące miejscowości w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, Orzechów Kolonia;
- obszar zagrożony w powiatach lubartowskim, łęczyńskim i parczewskim o promieniu co najmniej 7 km poza obszarem zapowietrzonym, obejmujący:
- a) w powiecie lubartowskim w gminie Uścimów miejscowości: Krasne, Nowa Jedlanka, Ochoża, Rudka Starościańska, Stara Jedlanka,
- b) w powiecie lubartowskim w gminie Ostrów Lubelski miejscowości: Ostrów Lubelski, Bójki, Jamy, Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew, Rudka Kijańska,
- c) w powiecie łęczyńskim w gminie Ludwin miejscowości: Dratów Kolonia, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno, Rogóźno, Rozpłucie Drugie,
- d) w powiecie parczewskim w gminie Sosnowica miejscowości: Stary Orzechów, Nowy Orzechów, Lejno, Komarówka, Zienki, Górki, Sosnowica, Libiszów, Białka.
Czytaj także: Jest szczepionka przeciwko grypie ptaków
Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. W szczególności należy wdrożyć następujące środki bezpieczeństwa biologicznego:
- zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa;
- zabezpieczyć paszę i źródło wody przed dostępem dzikiego ptactwa;
- nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu;
- stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.