Ptasia grypa - ponad 100 tysięcy indyków do utylizacji
Główny Lekarz Weterynarii potwierdza wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 na kolejnej fermie drobiu - tym razem w województwie mazowieckim.
Jest to drugie w drugim półroczu bieżącego roku ognisko HPAI i jednocześnie 34. ognisko wykryte od 1 stycznia 2020 r. W pierwszym półroczu 2020 r. wyznaczono 32. ogniska HPAI u drobiu.
W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, utrzymywano 117 108 indyków rzeźnych. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane w związku ze zgłoszeniem przez hodowcę 1 grudnia 2020 r. zwiększonej śmiertelności stada. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Nakory, w gminie Suchożebry, w powiecie siedleckim, w województwie mazowieckim.
Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.
ZOBACZ TEŻ - BIOASEKURACJA NA FERMIE DROBIU [WIDEO]
Kilka dni temu pisaliśmy, że ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków wykryte zostało na dużej fermie w Wielkopolsce - liczącej ponad 920 tys. sztuk niosek w miejscowości Wroniawy na terenie powiatu wolsztyńskiego.
- Ewidentnie te dzikie ptaki, które przemieszczają się przez Polskę, są niebezpieczne z uwagi na ewentualne rozprzestrzenianie się wirusa grypy ptaków
- mówi dr Tomasz Wielich, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt w Poznaniu.
- To przede wszystkim bardzo niebezpieczne dla hodowli drobiu - kaczek, gęsi, indyków i kur. Hodowcy muszą uważać, żeby nie wprowadzić wirusa do stad - czy to ze ściółką, czy na obuwiu, czy z paszą. Muszą stosować zasady bioasekuracji.
ZOBACZ TEŻ - PRAWIE MILION UŚPIONYCH I ZUTYLIZOWANYCH PTAKÓW
W związku z powyższym, Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o konieczność zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - PTASIA GRYPA: JAKIE OBJAWY? JAK CHRONIĆ DRÓB?