Pszenica ESSA gwiazdą Dni Pola Poznańskiej Hodowli Roślin
Licznie zebranych gości powitał prezes Zarządu PHR Tulce – Tomasz Dutkiewicz. I zaprosił swoich współpracowników do prezentacji nowości odmianowych przedsiębiorstwa. Na slajdach pojawiły się zdjęcia i opisy mi.n. pszenic ozimych: Fuzja, Magnezja (B), Fantazja (B), Patria (C), Iskra (B), Ostoja (A), Liberia (A/B) oraz Essa (A/B). Ta ostatnia odmiana została uznana za najlepiej plonującą pszenicę jakościową w Polsce. - Posiada ona wysoką tolerancję na warunki suszowe, wyróżnia się także dobrym krzewieniem i dużą liczbą pędów bocznych – zachwalali pracownicy Poznańskiej Hodowli Roślin.
Pracownicy Poznańskiej Hodowli Roślin przedstawiali nowe odmiany m.in. pszenic
Głównym tematem prezentacji była pszenica ozima Essa, nagrodzona Złotym Medalem 2024 na Polagrze
Po ich prezentacjach ciekawy wykład dał prof. dr hab. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu. Poruszył on temat „Międzyplonów w praktyce”.
Na Dni Pola w Nagradowicach przyjechało wielu zainteresowanych prezentowanymi tam odmianami zbóż oraz maszynami
Po krótkiej przerwie swoją prezentację przedstawiła firma KUHN Maszyny Rolnicze. Po niej odbył się pokaz sprzętu.
Rolnicy chętnie też zwiedzali poletka demonstracyjne, gdzie agrotechnicy i hodowcy PHR odpowiadali na ich pytania. Najwięcej osób zgromadziło miejsce, gdzie wysiana była nagradzana pszenica ozima ESSA. Aby jeszcze bardziej wypromować tę odmianę zorganizowano konkurs „Oznacz nas z Essą” oraz pokaz malowania graffiti – Essa.
Dni Pola w Nagradowicach zakończono wspólnym grillowaniem.
„Wieści Rolnicze” rozmawiały także z kilkoma rolnikami, spotkanymi na Dniach Pola.
Andrzej Słomka, Kołaczkowo
Gospodaruje na około 100 hektarach. Uprawia zboża, kukurydzę i trawy na kiszonki. Produkcja roślinna podporządkowana jest hodowli krów mlecznych. Rolnik korzysta z nasion PHR, jeśli chodzi o trawy i zboża.
Michał i Maciej Kowalewscy, Wylatowo
Bracia obrabiają 16 hektarów ziemi i jednocześnie pracują na etatach. Gospodarstwo jest ich pasją. Z dumą pokazują zdjęcia dorodnego grochu. Sieją też rzepak, kukurydzę, pszenicę i jęczmień. W trakcie Dnia Pola PHR zainteresowała ich odmiana pszenicy Essa. Podobał się im też wykład prof. Tomasza Piechoty na temat międzyplonów. Sami sieją międzyplony od lat i potwierdzają ich dobroczynne działanie dla gleby.
Krzysztof Ratajczak, Tanibórz
Ma gospodarstwo o powierzchni 36 hektarów wraz z dzierżawami. Uprawia pszenicę, kukurydzę i lucernę trawy. Produkcja roślinna przeznaczana jest dla krów mlecznych, których jest w oborze 50.