Przymusowa przerwa w żniwach
W niedzielę z zachodu na wschód kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny, a za nim napływa wyraźnie chłodniejsze powietrze.
Początkowo na krańcach południowo-wschodnich, a po południu także na północnym zachodzie pogodnie. Poza tym zachmurzenie na ogół duże z opadami deszczu, a miejscami wystąpią także burze. Temperatura maksymalna bardzo zróżnicowana: od 19°C na północny kraju, około 25°C w centrum do 33°C na południowym wschodzie.
W poniedziałek przelotny deszcz zwłaszcza na północy i północnym wschodzie
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju. Temperatura maksymalna od 20°C na północy do 25°C na południu
We wtorek i środę słonecznie w zachodniej połowie kraju
We wtorek i w środę w zachodniej połowie kraju słonecznie, na pozostałym obszarze okresami wzrost zachmurzenia do umiarkowanego, chwilami dużego i miejscami możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C nad morzem, około 23-24°C na krańcach wschodnich i zachodnich kraju do 27°C w centrum i na południu.
W czwartek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami, deszcz i burze na wschodzi i północy
W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Miejscami na wschodzie i północy kraju przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Temperatura maksymalna od około 20°C na północy do 28°C na południu.
Zasoby wód powierzchniowych poprawią się na krótko
Weekendowe opady poprawią sytuację w zasobach wód powierzchniowych, ale od poniedziałku należy spodziewać się dalszego stopniowego jej pogarszania.
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł lokalnie poniżej 20%. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w woj. łódzkim, opolskim, mazowieckim oraz podlaskim, na zachodzie woj. świętokrzyskiego i śląskiego, na północy woj. lubelskiego i południu woj. warmińsko-mazurskiego. Na pozostałym obszarze kraju ten wskaźnik wynosi około 50%, na zachodzie miejscami spada do 40%. Najkorzystniejsza sytuacja wciąż utrzymuje się w Karpatach, na Żuławach oraz w Sudetach i lokalnie w pasie Pobrzeży i Pojezierza Pomorskiego.
W głębszej warstwie (do 100 cm) sytuacja wilgotnościowa nieco się poprawiła. Jednak na północy woj. śląskiego i opolskiego, w woj. łódzkim, na zachodzie woj. świętokrzyskiego, w woj. lubuskim oraz lokalnie w wielkopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim wskaźnik wilgotności gleby wynosi poniżej 40%, spadając miejscami do nawet 25%. Wyższa wilgotność gleby (powyżej 65%) utrzymuje się w Karpatach i lokalnie na krańcach północnych Polski. Na pozostałej części Polski wskaźnik wilgotności wynosi ok. 50%.
CZYTAJ TEŻ: Trzy nowe ogniska ASF. Jedno w stadzie prawie 2 tys. świń, ostatnie - w Poznaniu
- Tagi:
- temperatura
- deszcz
- zachmurzenie
- burze