Przymrozki, susza, gradobicia i nawałnice. Zbiory są niższe - z jednym wyjątkiem
Na wiosnę, która przyszła wcześniej niż zwykle, na polach i w sadach zapowiadało się optymistycznie. Uprawy dobrze przezimowały - zaorano tylko 0,1 proc. zasianej powierzchni zbóż ozimych. Siewy zbóż i rzepaku przeprowadzone zostały w optymalnych terminach agrotechnicznych. Rośliny ozime jesienią 2023 r. były dobrze wyrośnięte i rozkrzewione. Wegetacja ruszyła szybciej w związku z wysokimi temperaturami w miesiącach zimowych.
Przymrozki, susza i ekstremalne zjawiska atmosferyczne
Niekorzystny wpływ na wielkość i jakość produkcji roślinnej w tym roku miały przede wszystkim notowane w drugiej połowie kwietnia przymrozki (miejscami nawet poniżej -9°C) powodujące w niektórych rejonach uszkodzenia części upraw rolnych, a także kwitnących drzew i krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych.
Również w drugiej połowie kwietnia i w maju w niektórych rejonach kraju odczuwalny był niedobór opadów deszczu, powodujący nadmierne przesuszenie gleby i ograniczający możliwości produkcyjne wielu roślin uprawnych.
W czerwcu i lipcu mieliśmy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi: burzami, gradobiciami oraz nawałnicami z silnym wiatrem. Z kolei w innych częściach kraju dawała się we znaki susza. To wszystko przełożyło się na mniejsze plony.
Tylko warzyw więcej
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosły ok. 25,6 mln ton, czyli o ok. 4% mniej niż w ubiegłym roku. Rzepaku i rzepiku było ok. 3,4 mln ton - o ok. 9% mniej od zbiorów z 2023 r.
Zbiory owoców z drzew będą o ok. 17% mniejsze rok do roku i wyniosą ok. 3,6 mln ton. Produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych ma wynieść ok. 500 tys. ton, czyli o ponad 11% mniej od tej z roku 2023.
Jedynie produkcja warzyw gruntowych, szacowana na ok. 3,8 mln ton i będzie wyższa (o 2%) w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Powierzchnia uprawy zbóż też była mniejsza
Powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2024 r. była o ok. 2% mniejsza od ubiegłorocznej i wyniosła ok. 5,7 mln ha:
• pszenicy - ok. 2,4 mln ha
• pszenżyta - ok. 1,2 mln ha
• żyta - ok. 0,7 mln ha
• jęczmienia - ok. 0,7 mln ha
• owsa - ponad 0,5 mln ha
• mieszanek zbożowych - ok. 0,3 mln ha.