Przygotuj się na sianokiszonkę
Trudne warunki dla użytków zielonych. Jak zebrać dobry materiał? W jakie maszyny najkorzystniej jest być wyposażonym?
Koszenie
W ostatnich latach większość rolników przeszła z kosiarek bębnowych (górnonapędowych) na dyskowe (dolnoonapędowe). Największymi plusami nowego rozwiązania jest większa wydajność i mniejsze zapotrzebowanie na moc ciągnika. Firmy chwalą się, że przy mniejszych maszynach tego typu wystarczy już traktor o mocy 40-50 KM. Wszystko ma jednak swoje lepsze i gorsze strony. Kosiarki dyskowe lepiej sprawują się na łąkach bądź polach, które są równe i dobrze uprawione. Sytuacja zmienia się na stanowiskach, które cechują się dużymi nierównościami bądź podmokłym terenem. Na takich areałach zdecydowanie lepiej sprawują się kosiarki bębnowe, które są również bardziej żywotne. Ich atutem jest także mniejsza cena, dzięki której można dodatkowo zdecydować się np. na spulchniacz pokosu. Wybierając kosiarkę dla siebie trzeba więc zwrócić uwagę na jakość posiadanych użytków zielonych i pól, a także ich ilość oraz posiadane ciągniki z jakimi kosiarka będzie miała współpracować.
ZOBACZ TAKŻE: Spulchniacz i zgniatacz w kosiarkach do trawy
Przetrząsanie i zgrabianie
Warto decydować się na uniwersalne przetrząsarko-zgrabiarki czy też lepiej zainwestować w dwie maszyny, które będą wykonywały te czynności oddzielnie? Tutaj również wiele zależy od jakości i ilości posiadanych użytków zielonych. Według rolników uniwersalne maszyny nadają się raczej do mniejszych gospodarstw, na większe areały warto jednak "uzbroić się" w dwie "oddzielne" maszyny, ponieważ, jak wiadomo, przy tego typu uniwersalnych rozwiązaniach, jakość wykonywanego przetrząsania i zgrabiania nie stoi na tak wysokim poziomie jak w maszynach przystosowanych typowo do jednej z tych czynności. Dlatego też przy większych areałach takie rozwiązanie nie zdaje egzaminu. Decydując się na przetrząsarki i zgrabiarki kluczową sprawą wpływającą na cenę jest szerokość robocza maszyny, którą rolnik indywidualnie musi dopasować do swoich wymagań.
ZOBACZ TAKŻE: Żeby kiszonka była wartościowa
Zbiór
W zależności od rodzaju składowania materiału wykonywany jest maszynami zbierającymi, sieczkarniami i oczywiście prasami. Jaką balotnicę wybrać, aby uzyskać najlepsze efekty? Ogromne znaczenie w przypadku wyboru tego typu maszyny ma tutaj cena, należy jednak zwrócić uwagę na elementy szczególnie ważne w przypadku sianokiszonki. Aby uzyskać dobry materiał, prasa musi być wyposażona w układ tnący, który odpowiednio rozdrabnia paszę, dzięki czemu możemy uzyskać sianokiszonkę najwyższej jakości. Pozwala to na lepsze zagęszczenie materiału (oszczędność nawet do 20% folii i siatki w porównaniu do pras pozbawionych tego układu), zakiszenie, a w konsekwencji łatwiejsze zadawanie paszy.