Zmiany w ustawie. Chodzi o maksymalną prędkość ciągników rolniczych na drodze
Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku nastąpią zmiany w prawie - odnośnie poruszania się ciągników rolniczych po drogach publicznych.
Ile może jechać ciągnik rolniczy po drodze publicznej?
Przypomnijmy: według obecnego prawa, ciągniki, również z przyczepami, mogą poruszać się po drodze publicznej maksymalnie do 30 km/h.
Jak zaznaczali jednak już wcześniej sami gospodarze, a w ich imieniu także środowiska i instytucje rolnicze, w obecnych realiach, gdy sprzęty i pojazdy rolnicze są coraz bardziej nowoczesne - w tym także szybsze - wspomniany przepis w prawie o ruchu drogowym jest po prostu anachroniczny.
Stąd - wychodząc naprzeciw tym prośbom - planowane są zmiany.
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało szereg zmian w Prawie o ruchu drogowych, które uwzględniają wcześniejsze prośby rolników.
Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zwiększą maksymalną prędkość dla ciągników rolniczych
Projekt ustawy jest już zaplanowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Zgodnie z nim, dopuszczalna prędkość ciągników rolniczych zostanie zwiększona do 40 km/h.
- Uwzględnia oczekiwania rolników w zakresie zwiększenia dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 km/h do 40 km/h. Aktualnie ciągniki rolnicze charakteryzują się wysokimi parametrami bezpieczeństwa czynnego i biernego, co przeciwdziała wypadkom drogowym i uzasadnia projektowane zwiększenie dopuszczalnej prędkości poruszania się tych pojazdów - czytamy w uzasadnieniu proponowanych zmian w ustawie.
Kiedy nowe prawo może wejść w życie?
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2025 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Duże kombajny na drogach publicznych. Jakie trzeba mieć zezwolenia? [ZASADY]