Zmiany dotyczące dziedziczenia nieruchomości. Będą nowe przepisy

Mowa o projekcie ustawy – Prawo o notariacie oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy mają wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wpis spadkobiercy do księgi wieczystej: Jak to wygląda obecnie?
Jak dokładnie wygląda teraz wpis spadkobiercy do księgi wieczystej? W pierwszej kolejności sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notariusz sporządza i rejestruje akt poświadczenia dziedziczenia. Następnie zawiadamiają oni sąd wieczystoksięgowy o kręgu spadkobierców. Ten natomiast – poprzez ostrzeżenie w księdze wieczystej – ujawnia prawa spadkobierców. Nie jest to jednak równoznaczne z wpisem prawa własności w księdze wieczystej na rzecz spadkobierców.
Czytaj też: Polacy odczują "podatek od ogrzewania"? Rząd nie chce nowego systemu
Wniosek o ten wpis są oni zobowiązani złożyć niezwłocznie po uzyskaniu tytułu do spadku. Tym natomiast jest prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Po złożeniu takiego wniosku o wpis prawa własności do księgi wieczystej sąd wydaje drugie postanowienie. Tym razem o ujawnieniu nowego właściciela oraz o wykreśleniu zbędnej w tym momencie wzmianki o sporządzeniu aktu.
Prostsze formalności dla nowych właścicieli w przypadku dziedziczenia nieruchomości
Po wejściu w życie nowych przepisów nastąpią dwie główne zmiany. Dzięki nim proces dziedziczenia nieruchomości i związanych z nimi praw zostanie usprawniony.
Pierwsza ze zmian, dotycząca elektronicznych wniosków do ksiąg wieczystych, znacząco przyspieszy i ułatwi ujawnienie nowych właścicieli nieruchomości. Notariusz, na prośbę spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjnego, będzie mógł złożyć elektroniczny wniosek o wpis do księgi wieczystej.
Druga zmiana związana będzie z oświadczeniem o składzie spadku w protokole dziedziczenia. Notariusz, w trakcie jego spisywania, będzie miał obowiązek zebrać od spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjnego oświadczenie na temat tego, czy w skład spadku wchodzą: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, własność nieruchomości lub wieczyste użytkowanie nieruchomości położonych w Polsce. Oświadczenie to stanowić będzie integralną część protokołu dziedziczenia.
„Rzeczpospolita” przytacza informacje Ministerstwa Sprawiedliwości na temat korzyści wynikających z nowych przepisów: „Dzięki zmianie, wprowadzonej dla przypadków stwierdzonego dziedziczenia na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia, sąd nie będzie musiał wydawać już trzech różnych postanowień, tylko jedno. Spadkobiercy zaś nie będą już musieli osobiście składać wniosków do sądów – zrobią to elektronicznie, za pośrednictwem notariusza. Sądy będą mogły znacznie szybciej rozpatrywać te sprawy, co skróci czas oczekiwania na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości”.
Czytaj też: Właściciel sprzedał grunt w czasie dzierżawy. Czy rolnik musi od razu go zwrócić?
- Tagi:
- dziedziczenie
- prawo
- nieruchomości