Będzie trzeba zwrócić dopłaty do prądu? Ważny termin mija 28 lutego
Przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej 693 zł/MWh, są zobowiązani do 28 lutego złożyć – na specjalnym wzorze – informację o otrzymanej pomocy de minimis. Informację tę muszą złożyć do swojego sprzedawcy energii elektrycznej. W przypadku niedopełnienia tych formalności, rozliczenia energii elektrycznej za drugie półrocze ubiegłego roku zostaną skorygowane. Tym samym dany przedsiębiorca będzie musiał zwrócić różnicę między ceną maksymalną a ceną wynikającą z umowy, oraz dodatkowo zapłacić odsetki ustawowe.
Zamrożenie cen prądu dla sektora MŚP: 28 lutego mija ważny termin
Obowiązek złożenia informacji o pomocy de minimis dla sektora MŚP – jak wyjaśnia „Rzeczpospolita” – ma związek z faktem, że korzystanie z zamrożonych cen prądu jest pomocą publiczną, która wymaga odpowiedniego rozliczenia. Wynika to z ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego.
Początkowo termin na złożenie informacji mijał 31 stycznia, jednak wydłużony został do 28 lutego. Było to możliwe na podstawie nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku. Nowelizacja te weszła w życie 12 grudnia 2024 roku, jednak dopiero 10 stycznia 2025 roku podpisane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego.
Czytaj także: Obowiązek rejestracji zwierząt. Jakich gatunków dotyczy? Co z psami i kotami?
Zamrożenie cen prądu: Niewielu przedsiębiorców złożyło wymagane oświadczenie
Jak donosi „Rzeczpospolita”, na razie niewielu przedsiębiorców dopełniło formalności w postaci złożenia odpowiedniego sprawozdania. Jako przykład podaje Energię Obrót. Wpłynęły do niej – według danych na początek ostatniego tygodnia stycznia – 102 takie oświadczenia z 79 tys. wymaganych.
Sprzedawcy energii informują swoich klientów o ciążących na nich formalnościach – wysyłają listy polecone oraz zamieszczają komunikaty na swoich stronach internetowych. Cały czas jest to jednak niewystarczające. Konieczne może więc okazać się przedłużenie terminu. Taki postulat wysunęła cytowana przez „Rzeczpospolitą” Anna Majewska, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, tłumacząc jednocześnie konsekwencje niezłożenia informacji: - Jeżeli przedsiębiorcy nie złożą w terminie tego oświadczenia, to niestety zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami za energię elektryczną zużytą w drugiej połowie 2024 r. W dodatku z odsetkami.
Czytaj także: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Trzeba pamiętać o tym terminie
Termin na złożenie oświadczenia przez przedsiębiorców zostanie przedłużony?
Rzecznik MŚP już w grudniu apelowała zarówno do premiera, jak i do ministrów klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii o przeprowadzenie na szeroką skalę wśród przedsiębiorców kampanii informującej o ciążącym na nich obowiązku. Jej zdaniem warto byłoby też uprościć procedury – wymagany formularz oświadczenia nie jest bowiem łatwy do wypełnienia.
Opinię Majewskiej potwierdza przywoływany przez „Rzeczpospolitą” Adrian Łukasik, senior associate w kancelarii HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy. Uważa on, że „[…] spora część odbiorców może mieć problem z samodzielnym i poprawnym wypełnieniem oświadczenia”. Jednocześnie ekspert popiera postulat wydłużenia terminu na dopełnienie formalności: - Obecnie wielu przedsiębiorców znajduje się w okresie intensywnych rozliczeń podatkowych i sprawozdawczych, stąd tym bardziej rekomendowane byłoby wydłużenie terminu na złożenie wymaganego oświadczenia.
Jak donosi „Rzeczpospolita”, powołując się na słowa Miłosza Motyki, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, na poziomie rządowym trwają rozmowy na temat wydłużenia terminu na złożenie oświadczenia. Z uzyskanych przez dziennik informacji wynika, że decyzje w tym temacie mają zapaść w przyszłym tygodniu.
W piątek 31 stycznia minister klimatu i środowiska, Paulina Henning-Kloska za pośrednictwem swojego profilu na platformie X poinfomowała, że jej resort będzie proponować przedłużenie terminu do połowy roku.
Rozwiązanie to będzie możliwe po przeprowadzeniu pełnego procesu legislacyjnego i w jego efekcie - zmianie ustawy. Jednak czasu na to pozostało niewiele, a dodatkowo do końca miesiąca zaplanowano jedynie dwa posiedzenia Sejmu.
Czytaj też: Status bezrobotnego rolnika do zmiany. Kto skorzysta na nowych przepisach?
- Tagi:
- prąd
- ceny prądu
- sektor MŚP