Sołtysowi zabrakło kilkunastu dni, by otrzymać dodatek. Co na to KRUS?
Przypomnijmy: od 1 lipca 2023 roku osoby, które pełniły funkcję sołtysa przez dwie pełne kadencje (co najmniej osiem lat) i uzyskały już wiek emerytalny, mogą starać się o specjalne świadczenie z KRUS - tzw. dodatek z racji pełnienia funkcji sołtysa.
Dodatek dla sołtysów
Dodatek dla sołtysów wynosi 300 złotych miesięcznie i ma podlegać corocznej waloryzacji (od 1 marca danego roku).
Wnioski składane są do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (składa się je do swojego oddziału terenowego, w zależności od miejsca zamieszkania).
Warto dodać, że dodatek przysługuje nawet wówczas, gdy dana osoba pobiera świadczenie emerytalno – rentowe z ZUS lub innego organu rentowego.
O tym, ile obecnie osób pobiera w Polsce dodatek dla sołtysów pisaliśmy niedawno szerzej na łamach naszego portalu wiescirolnicze.pl:
CZYTAJ WIĘCEJ: Rośnie liczba osób pobierających dodatek dla sołtysów. Zobacz dane KRUS
Czytelnik: są odmowy dodatku dla sołtysów z powodu zaledwie kilku lub kilkunastu dni
Po naszym artykule skontaktował się z nami jeden z Czytelników, który zwrócił uwagę na wspomniane wyżej obowiązujące przepisy. A konkretniej na pewne problemy.
Jak opowiada mężczyzna, sam był sołtysem przez pełne dwie kadencje. Gdy złożył jednak wniosek do KRUS o wspomniany dodatek - otrzymał decyzję odmowną.
- Problemem okazał się fakt, że moje dwie kadencje, mimo że były pełne - nie dawały łącznie równo ośmiu lat. Zabrakło mi do tego zaledwie... jedenastu dni... - opowiada nasz Czytelnik.
Jak przy tym dodaje - wspomniana sytuacja była jednak niezależna od niego - wynikała po prostu z różnych terminów organizacji zebrań, na których sołtysa się wybierało.
- Wiadomo, że nie zawsze jest to organizowane w tym samym miesiącu. Raz był to np. luty, a w kolejnych latach może to być już marzec, bo tak ustalono w gminie. I stąd - pomimo, że kadencje są pełne - brakuje np. kilku lub kilkunastu dni do ośmiu lat. W moim przypadku było to 11 dni, ale słyszałem o przypadkach, gdy np. zabrakło zaledwie dwóch czy trzech dni. I decyzje też były odmowne - opisuje nasz Czytelnik.
Były sołtys pyta jednocześnie, czy można jakoś rozwiązać wspomniane problemy, które zdarzają się w całej Polsce.
Czy można np. - jak w przypadku starania się o inne świadczenia - proporcjonalnie zmniejszyć kwotę dodatku - w związku z brakiem wspomnianych kilku lub kilkunastu dni?
W jego imieniu interweniowaliśmy w KRUS.
Dodatek dla sołtysów - co mówi nam KRUS?
Co mówią nam dziś urzędnicy?
Jak przypominają na wstępnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, by otrzymać dodatek, trzeba spełnić łącznie kilka warunków.
- W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (Dz. U. z 2023 r., poz. 1073) - świadczenie to przysługuje osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna), jeżeli pełniła funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 i 572) przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż przez 8 lat. Przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji - informuje "Wieści Rolnicze" Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Jak podkreśla rzecznik, trzeba więc ostatecznie spełnić łącznie trzy kryteria:
- Biorąc powyższe pod uwagę świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa w kwocie 300 zł miesięcznie mogą uzyskać osoby, które spełniły łącznie trzy kryteria, tj.: ukończyły wiek emerytalny; pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji; okres pełnienia tej funkcji nie był krótszy niż 8 lat - zaznacza Teresa O’Neill.
Jak dodaje, do okresu, o którym mowa wyżej, wlicza się również okres pełnienia funkcji sołtysa na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jeżeli osoba ta następnie pełniła funkcję sołtysa na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Summa summarum - w obecnym stanie prawnym nie można przyznawać dodatku sołtysom, którym brakuje nawet wspomniane kilka lub kilkanaście dni do pełnych ośmiu lat. Nie można też niestety zmniejszyć świadczenia - proporcjonalnie do brakującego okresu.
- W obecnym stanie prawnym, jeżeli wnioskodawca nie spełnia jednego z wyżej wymienionych warunków, np. pełnił funkcję sołtysa krócej niż przez 8 lat (nawet, jeżeli pełnił tę funkcję dwie kadencje, a niespełnienie warunku 8 lat było niezależne od niego) – nie uzyska prawa do świadczenia. Ustawodawca nie przewidział możliwości przyznawania świadczenia w wysokości zmniejszonej, proporcjonalnie do brakującego okresu.
Summa summarum - do czasu wprowadzenia zmian do ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie ma możliwości przyznania świadczenia nawet w takich przypadkach, o których mówi nasz Czytelnik.
No dobrze, czy jest zatem jakaś szansa na zmiany w prawie?
Zapytaliśmy o to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Gdy tylko otrzymamy odpowiedź - opublikujemy ją na łamach naszego portalu.
CZYTAJ TAKŻE: Jeden z najstarszych wiekiem i stażem sołtys w kraju