Sadzisz tuje przy płocie? Powinieneś znać te przepisy
Tuje dosyć szybko rosną, a do tego nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Ich uprawa jest więc dosyć łatwa, a do tego szybko daje widoczne rezultaty. Rośliny te bywają często wybierane do sadzenia na granicy działki w celu utworzenia zwartego, zielonego żywopłotu.
W jakiej odległości od płotu można sadzić tuje?
Przepisy nie określają, w jakiej odległości od płotu można sadzić tuje. Nie regulują również kwestii związanej z odległością żywopłotu od granicy działki. Nie oznacza to, że nie istnieją w tym temacie żadne zobowiązania między sąsiadami. Stosunki pomiędzy właścicielami sąsiadujących ze sobą posesji regulują przepisy Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 48, drzewa i inne rośliny od momentu zasadzenia lub zasiania należą do części składowych gruntu: "Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania".
Do kwestii związanych z żywopłotem można odnieść również art. 144 Kodeksu cywilnego: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Oznacza to, że właściciel jednej nieruchomości nie może robić niczego, co utrudniałoby korzystanie z sąsiedniej działki. Za takie działania zaś uznać można np. sadzenie tui zbyt blisko płotu sąsiada, przez co zacieniają one jego posesję, a nawet dom.
Czytaj także: Posadziłeś drzewa i krzewy owocowe? Sprawdź, kiedy zaczną owocować
Gałęzie tui sąsiada przerastają na twoją działkę? Oto, co możesz zrobić
Co natomiast w sytuacji, kiedy gałęzie tui rosnącej na jednej działce przerastają na sąsiednią nieruchomość? Wówczas zastosowanie ma art. 149 Kodeksu cywilnego: „Właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody”.
Jeżeli jednak właściciel żywopłotu nie przytnie gałęzi przerastających na sąsiednią działkę, może to zrobić jej właściciel. Mówi o tym art. 150 Kodeksu cywilnego: „Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia”.
Jaka może być wysokość żywopłotu z tui?
Właściciele posesji mogą zastanawiać się również, jaka może być wysokość żywopłotu z tui? W tym przypadku również nie ma konkretnego przepisu, który odpowiadałby na to pytanie. W pośredni sposób jednak odnosi się do niego art. 29 ust. 2 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z nim budowa ogrodzenia o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Można więc przyjąć, że również żywopłot pełniący funkcję ogrodzenia, który nie przekracza takiej wysokości, będzie zgodny z prawem.
Czytaj także: Tuje brązowieją? Zrób nawóz z tych tanich składników z kuchni i spiżarni
W jakiej odległości od siebie sadzić tuje?
Jeżeli tuje mają stworzyć zwarty żywopłot, należy posadzić je w odpowiedniej odległości od siebie. Dzięki temu stworzą ozdobną, zieloną ścianę, która ochroni działkę od posesji sąsiada czy ulicy.
Nie można zatem sadzić drzewek zbyt daleko od siebie, ponieważ wówczas nie stworzą szczelnej osłony zapewniającej prywatność. Jednocześnie sadzenie ich zbyt blisko siebie również jest niekorzystne, ponieważ nie będą miały wystarczająco miejsca do rozwoju. Takie rozwiązanie może dodatkowo wpłynąć na zniekształcenie pokroju roślin oraz rozwój u nich chorób grzybowych.
Odstępy między tujami zależą od wybranego gatunku. Dwa najpopularniejsze to Smaragd i Brabant. Tuje Smaragd najlepiej sadzić w odległości od 50 do 60 cm od siebie, natomiast tuje Brabant – od 60 do 80 cm. Najlepiej robić to wiosną lub jesienią.
- Tagi:
- tuje
- ogrodzenie
- żywopłot