Za ognisko na własnej działce może grozić mandat. Uważaj w tych sytuacjach
![](/media/cache/e4/00/e400d504f9434b5d04be1dd64639deb8.jpg)
Brak jest przepisów zakazujących palenia ogniska na własnej posesji. Są jednak takie, które mówią o tym, w jaki sposób należy to robić oraz kiedy jest to zabronione. Wskazują również, co grozi za rozpalanie ognia niezgodnie z prawem. Mowa o przepisach przeciwpożarowych, Kodeksie cywilnym oraz Kodeksie wykroczeń.
Czytaj też: Pellet i owies opałowy. Ile owsa na tonę pelletu? I czy to się opłaca?
Ognisko na własnej działce a przepisy przeciwpożarowe
Planując rozpalenie ogniska na własnej działce należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Mowa w nim o czynnościach zabronionych, których wykonywanie może doprowadzić do pożaru.
Zgodnie z nim zabronione jest przede wszystkim:
- „rozpalanie ognia, wysypywanie gorącego popiołu i żużla lub wypalanie wierzchniej warstwy gleby i traw, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów” (par. 4 ust. 1 pkt 5);
- „składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu” (par. 4 ust. 1 pkt 6);
- rozpalanie ognia w odległości do 100 m od granicy lasów (par. 40 ust. 1 pkt 1);
- rozpalanie ognia w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (par. 41 ust. 3).
Czytaj też: Kiedy siać marchewkę i pietruszkę? Ten konkretny termin będzie kluczowy
Kiedy ognisko może przeszkadzać sąsiadom?
Rozpalanie ogniska na jednej posesji może być uciążliwe dla mieszkańców sąsiednich działek. Może prowadzić do powstawania duszącego dymu oraz unoszenia się w powietrzu popiołu. W tym przypadku może mieć zastosowanie art. 144 Kodeksu cywilnego dotyczący zakazu immisji, czyli działań prowadzonych na jednej nieruchomości przez jej właściciela, których skutki odczuwane są na sąsiednich działkach: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.
W takiej sytuacji zastosowanie może mieć także art. 145 par. 1 Kodeksu wykroczeń dotyczący zaśmiecania miejsc publicznych: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych”.
Aby ograniczyć dymienie i nieprzyjemny zapach, powinno się do palenia ogniska używać suchego drewna (kominkowego lub opałowego). Ponadto należy robić to w miejscu możliwie jak najbardziej oddalonym od działki sąsiadów. Warto też powstrzymać się od rozpalania ogniska w wietrzny dzień, kiedy wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się dymu i nieprzyjemnego zapachu na dużym obszarze. Nie powinno się tego robić również w trakcie suszy, ponieważ łatwiej wówczas o wywołanie pożaru.
Czytaj też: Jak zwalczać szkodniki na drzewach owocowych? Wiosenne opryski bez chemii
Ognisko na własnej działce: O czym jeszcze warto pamiętać?
Rozpalenie ogniska na własnej działce należy zawsze przeprowadzać zgodnie z prawem. Ponadto warto kierować się zdrowym rozsądkiem.
W okolicy ogniska nigdy nie powinny znajdować się przedmioty łatwopalne. Podłoże bezpośrednio sąsiadujące z ogniskiem najlepiej odpowiednio zabezpieczyć poprzez ułożenie np. kamieni czy cegieł bądź wysypanie piasku lub żwiru. Należy też pomyśleć o szybkim dostępie do wody, która może okazać się niezbędna w przypadku nagłego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia. Warto pamiętać również o tym, aby nigdy nie pozostawiać bez nadzoru palącego się ogniska, a po jego zakończeniu dokładnie sprawdzić, czy zostało do końca wygaszone.
Czytaj też: Coraz więcej kontroli nieruchomości. Kary do 10 tys. złotych
- Tagi:
- ognisko
- prawo
- nieruchomości