Od 2025 roku zmiany w uldze termomodernizacyjnej. Czego już nie odliczysz?
Od przeszło 5 lat podatnicy w rozliczeniu rocznym mogą odliczyć wydatki ponoszone na termomodernizację domu do limitu 53 tys. zł łącznie za wszystkie realizowane przedsięwzięcia z tym związane. W przypadku rozliczających się wspólnie małżonków-współwłaścicieli kwota ta wzrasta do 106 tys. zł. Od podatku można odliczyć nie tylko urządzenia, materiały budowlane, lecz także usługi. Ich lista określona jest w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt zmiany rozporządzenia, w którym modyfikuje załącznik zawierający rodzaje materiałów, urządzeń oraz usług.
Zmiana listy materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją – jaki jest ich cel?
Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii w uzasadnieniu do Projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zmiany te zostają wprowadzone, aby:
- dostosować treść rozporządzenia do aktów prawnych i polityk, które obowiązują aktualnie i dotyczą wsparcia efektywności energetycznej budynków oraz polityki energetycznej kraju;
- doprecyzować te przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości w zakresie ich interpretacji;
- wdrożyć do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z dnia 24 kwietnia 2024 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Ulga termomodernizacyjna: Co będzie można odliczyć od podatku od 2025 roku?
Zmiany w rozporządzeniu według projektu mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Zmienić się ma załącznik zawierający wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Czego można się spodziewać?
W ustępie 1 [Materiały budowlane i urządzenia]:
- Ust. 1 pkt 1 załącznika zyska nowe brzmienie poprzez dodanie do niego wyrazu „dachów”: „materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych, dachów oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem”.
- Uchylone zostaną punkty od 3 do 5 w ust. 1, które wymieniają kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin; kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin; zbiornik na gaz lub zbiornik na olej.
- W pkt 7 „przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej” usunięte zostaną wyrazy „lub gazowej”.
- Nowe brzmienie otrzymają pkt 11 i 12, czyli pompa ciepła wraz z osprzętem oraz kolektor słoneczny wraz z odstępem. Nowy zapis ma brzmieć: „11) pompa ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do jej funkcjonowania, pod warunkiem, że jest ona częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń; 12) kolektor słoneczny wraz z infrastrukturą niezbędną do jego funkcjonowania”.
- Dodany zostanie po ust. 1 pkt 12 pkt 12a: „mikroinstalacja wiatrowa wraz z infrastrukturą niezbędną do jej funkcjonowania”.
- Pkt 13 przyjmie brzmienie: „ogniwo fotowoltaiczne wraz z infrastrukturą niezbędną do jego funkcjonowania” zamiast wcześniejszego „ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem”.
- Dodane zostaną dwa punkty po pkt 13: „13a) magazyn energii lub magazyn ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do jego funkcjonowania; 13b) system zarządzania energią”.
- W pkt 14 zostanie dodana fraza „drzwi zewnętrzne” i otrzyma brzmienie: „stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, drzwi zewnętrzne bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne”.
- W ustępie 2 [Usługi]:
Pkt 5 uzyska nowe brzmienie, do którego zostaną dodane wyrazy „lub dachów”: „docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych, lub dachów, lub fundamentów”. - Pkt 6 przyjąć ma następujące brzmienie: „wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, w tym okien, okien połaciowych wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych”.
- Pkt 8 i 9 – montaż kotła gazowego kondensacyjnego i montaż kotła olejowego kondensacyjnego zostaną uchylone.
- Pkt 10 i 11 – montaż pompy ciepła i montaż kolektora słonecznego – zyskują brzmienie: „10) montaż pompy ciepła oraz infrastruktury niezbędnej do jej funkcjonowania; 11) montaż kolektora słonecznego oraz infrastruktury niezbędnej do jego funkcjonowania”.
- Dodany zostaje po pkt 11 pkt 11a: „montaż mikroinstalacji wiatrowej oraz infrastruktury niezbędnej do jej funkcjonowania”.
- Pkt 13 zostaje rozszerzony: „montaż ogniwa fotowoltaicznego oraz infrastruktury niezbędnej do jego funkcjonowania”, a po nim zostają dodane pkt 13a oraz 13b: „13a) montaż magazynu energii lub magazynu ciepła oraz infrastruktury niezbędnej do ich funkcjonowania; 13b) montaż systemu zarządzania energią”.
- Dodany zostaje pkt 14a: „wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej”.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnik buduje największą farmę agrofotowoltaiczną w Niemczech. Bez inwestorów
Wydatki na magazyny energii: Co obejmie ulga termomodernizacyjna?
Warto przyjrzeć się również uzasadnieniu do projektu, w którym szczegółowo opisywane są powyższe zmiany. Jak wskazuje resort, dotychczas problematyczną kwestią było wsparcie zakupu i montażu magazynów energii. W przypadku sprzężenia magazynu z instalacją OZE, czyli na przykład z fotowoltaiką, magazyn staje się częścią tej instalacji, a tym samym wydatki na jego zakup i montaż można było odliczyć od podstawy opodatkowania podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak wątpliwości sprawić mogła sytuacja, gdy podatnik kupował jedynie magazyn energii. Dlatego też doprecyzowano, że ulga termomodernizacyjna może objąć zarówno same koszty nabycia magazynów energii, jak i ich montaż.
Z tego już nie skorzystasz. Kotły usunięte z listy
Uchylone zostały punkty dotyczące kołów olejowych i gazowych – aktualnie w państwach Unii Europejskiej nie można zachęcać finansowo do instalowania kotłów na paliwa kopalne. Oznacza to, że nie można w ich przypadku korzystać z ulgi termomodernizacyjnej – dlatego też zakup, montaż i podłączenie do sieci kotłów olejowych i gazowych mają zniknąć z załącznika.
Lista rozszerzona o mikroinstalacje wiatrowe
Ministerstwo chce także, aby rozwijać energetykę prosumencką, a jako krok do tego celu widzi zwiększenie dostępności do mikroinstalacji wiatrowych. W związku z tym uzupełniono załącznik w ust. 1 o pkt 12a i ust. 2 o pkt 11a.
Co z pompami ciepła?
Jak wskazuje ministerstwo, dotychczas przez brak doprecyzowania przepisów dotyczących pomp ciepła, do ulgi termomodernizacyjnej były zgłaszane także dokumenty, które dotyczyły zakupu klimatyzatorów z funkcją ogrzewania. W uzasadnieniu określono to jako nadinterpretację przepisów. Aby temu przeciwdziałać, w projekcie zaplanowano, by od podatku można było odliczyć wydatki na zakup i montaż pompy ciepła, jeśli pompa taka jest częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń.
Odliczysz od podatku systemy zarządzania energią
Jak wskazuje uzasadnienie do projektu, systemy zarządzania energię „mają za zadanie optymalizować przepływ energii w budynku zarówno pod kątem zapotrzebowania, jak i kosztów. Ich zastosowanie jest szczególnie istotne w ramach bardziej zaawansowanych instalacji obejmujących na przykład połączenie źródła energii (panele fotowoltaiczne, mikroinstalacje wiatrowe) z magazynem energii”.
Do tej pory nie było jasne, czy taki system można odliczyć od podatku dochodowego. Nowe przepisy bezpośrednio wskazały, że odliczyć można zarówno koszty jego zakupu, jak i montażu.
Te zapisy budziły wątpliwości podatników
Zmiany w rozporządzeniu mają również na celu doprecyzowanie kwestii, które stanowiły problem dla podatników. Jednym z nich było prawidłowe zinterpretowanie wspomnianych w załączniku przegród budowlanych. Nie było jasne, czy za taką przegrodę można uznać także dach i koszty związane z jego termomodernizacją. Dlatego też w projekcie uzupełniono przepisy i zawarto dachy w wykazie materiałów i usług.
Do ulgi termomodernizacyjnym do tej pory można było zaliczyć wydatki poniesione na solarkę okienną i drzwiową, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne. Stwierdzenie „w tym” oznacza, że jest to katalog otwarty, co jednak nie zmniejszyło wątpliwości, co do tego, czy do wspomnianych wydatków na stolarkę można zaliczyć wydatki na drzwi zewnętrzne. W końcu ich wykonanie jest bardzo ważne w przypadku efektywności energetycznej budynków. Resort chce rozwiać tę wątpliwość, dodał więc frazę „drzwi zewnętrzne” do listy.
Problem pojawił się również w zastosowaniu pojęcia „osprzętu” użytego w załączniku do rozporządzenia. Resort zaznacza niejednolite zastosowanie pojęć w przepisach, gdyż – jak czytamy w uzasadnieniu – w art. 11m ust. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków do kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wlicza się koszt infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania instalacji odnawialnego źródła energii. W związku z tym „osprzęt” ma zostać zmieniony na „infrastrukturę niezbędna do funkcjonowania” danego odnawialnego źródła energii.