Nowe regulacje ws. wycinki drzew. Zmiany m.in. dla rolników i właścicieli lasów

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, decyzja o włączeniu nowej kwalifikacji dotyczącej pozyskiwania drewna pilarką łańcuchową do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest odpowiedzią na oczekiwania pracodawców sektora usług leśnych. Regulacje mają przyczynić się do stworzenia jednolitego systemu szkolenia i egzaminowania drwali-pilarzy.
Czytaj też: Jak przepisać gospodarstwo na dziecko? Jest kilka możliwości
Uprawnienia do wycinki drzew. Po co wprowadzono nowe regulacje?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że do tej pory brakowało uregulowań dotyczących zdobywania uprawnień do wykonywania prac związanych z pozyskiwaniem drewna przy użyciu pilarki łańcuchowej. Prowadziło to do sytuacji, w której nabycie takich uprawnień było możliwe po odbyciu szkolenia prowadzonego przez niewłaściwie przygotowane do tego podmioty. To z kolei powodowało, że do pracy mogły przystępować osoby, które nie znały bezpiecznych technik ścinki i obalania drzew, i nie miały dostatecznej wiedzy o zagrożeniach. Wpływało to nie tylko na nieodpowiedni sposób pozyskiwania surowca i niszczenie go, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo pracy w tym zawodzie.
Wprowadzenie nowej kwalifikacji da możliwość potwierdzania nabytych uprawnień do prac z użyciem pilarki łańcuchowej. Opisanie kwalifikacji i powołanie niezależnych instytucji certyfikujących ma podnieść jakość wyszkolenia drwali-pilarzy i zwiększyć poziom bezpieczeństwa ich pracy.
Kto i jak będzie mógł uzyskać certyfikat?
Ewidencjonowany certyfikat będzie można uzyskać po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego przed komisją walidacyjną z udziałem przedstawiciela Lasów Państwowych, powoływaną przez kontrolowane i nadzorowane przez Ministra Klimatu i Środowiska instytucje certyfikujące. Certyfikat będzie ważny przez 5 lat.
Wśród osób zainteresowanych zdobyciem kwalifikacji ministerstwo wymienia m.in. pracowników Lasów Państwowych i przedsiębiorstw leśnych, arborystów, pracowników ogrodnictwa, zakładów komunalnych zieleni miejskiej, strażaków, pracowników zakładów energetycznych, osoby z wykształceniem w branży leśnej, rolników, właścicieli lasów prywatnych.
Osoba przystępująca do egzaminu będzie musiała:
- mieć ukończone 18 lat;
- posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku drwal-pilarz;
- ukończyć kurs pierwszej pomocy, minimum 8-godzinny, w ostatnich 5 latach przed przystąpieniem do walidacji.
Jak podaje portal firmylesne.pl, zdobywanie kwalifikacji ma być dobrowolne, ale Lasy Państwowe już zapowiedziały, że będą wymagać od drwali pracujących na ich terenie uzyskania kwalifikacji w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Czytaj też: Jaką emeryturę z KRUS dostanie rolnik po 25, 30 i 40 latach pracy? Aktualne kwoty
Jakie kompetencje potwierdzi certyfikat?
Certyfikat ma być potwierdzeniem, że drwal-pilarz ma kompetencje do samodzielnego ścinania, obalania i okrzesywania drzewa przy pomocy pilarki łańcuchowej, a także przeżynania drewna z uwzględnieniem m.in. rodzaju drzewa, jego stanu zdrowotnego, budowy korony, kierunku pochylenia, wiatru, stref niebezpiecznych. Potwierdzi także, że jest przygotowany do wykonywania tych czynności w grupie na wyznaczonym terenie.
Instytucje certyfikujące i wydawanie przez nie certyfikatów będzie nadzorowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Minister będzie nadawał im uprawnienia po spełnieniu określonych warunków. Pozwoli to kontrolować proces potwierdzania kwalifikacji oraz podnoszenia jakości pracy instytucji certyfikujących. Zmiany mają doprowadzić do stworzenia systemu sprawdzania kompetencji osób wykonujących prace w zakresie wycinki drzew z wykorzystaniem pilarki łańcuchowej.
Czytaj też: Najtańsza ziemia w Polsce. Ile zapłacimy średnio za hektar V i VI klasy? [CENY]